Získávání dat z bibliografických databází
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F49777513%3A23520%2F17%3A43932553" target="_blank" >RIV/49777513:23520/17:43932553 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Získávání dat z bibliografických databází
Popis výsledku v původním jazyce
Známé bibliografické databáze splňují několik funkcí a mohou v zá-sadě sloužit jako vyhledávače odborných publikací, citační indexy nebo kalku-lačky bibliometrických indikátorů. Mezi nejznámější z nich patří Web of Scien-ce, Scopus, ACM Digital Library, DBLP, CiteSeerX a Google Scholar. Větší množství dat z těchto databází je možno s úspěchem použít mj. pro bibliome-trická měření, analýzu citačních sítí a sítí spolupráce a pro vizualizaci produkti-vity a kvality vědeckého výzkumu. Tato data lze v některých případech získat pouze ručně, ale v jiných i automatizovaně. V tomto příspěvku si uvedeme pře-hled bibliografických databází a možnosti získávání dat z nich a podrobněji se zaměříme na databáze Web of Science a Scopus.
Název v anglickém jazyce
Data Acquisition from Bibliographic Databases
Popis výsledku anglicky
The established bibliographic databases have a number of functionalities and can, in principle, serve as search engines of academic papers, citation indices, or calculators of bibliometric indicators. Web of Science, Scopus, ACM Digital Library, DBLP, CiteSeerX, and Google Scholar belong to the best known ones. Larger amounts of data from these databases can be successfully used for bibliometric measurements, citation and collaboration networks analysis, and for the visualization of the production and quality of scientific research. These data can be acquired only manually in some cases but also automatically in some others. In this short paper we will give an overview of bibliographic databases and the possibilities of data acquisition from them and we will focus in more detail on Web of Science and Scopus.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
10201 - Computer sciences, information science, bioinformathics (hardware development to be 2.2, social aspect to be 5.8)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/LO1506" target="_blank" >LO1506: Podpora udržitelnosti centra NTIS - Nové technologie pro informační společnost</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů