Koncept metodiky vytěžení flexibility se síťovými omezeními
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F49777513%3A23520%2F19%3A43958342" target="_blank" >RIV/49777513:23520/19:43958342 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/68407700:21220/22:00364829 RIV/68407700:21730/22:00364829
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Koncept metodiky vytěžení flexibility se síťovými omezeními
Popis výsledku v původním jazyce
Podmínkou bezpečného a spolehlivého provozu energetických soustav je udržení rovnováhy mezi spotřebou a výrobou v reálném čase, přičemž část výrobního portfolia představují intermitentní zdroje, které jsou klimaticky závislé. Stejně tak spotřeba je z principu proměnlivá a je jí (a zároveň také kolísavé až neřiditelné výrobě) dynamicky přizpůsobována výroba řiditelných zdrojů. Schopnost cíleně ovlivňovat výrobní či spotřební chování vybraných prvků elektrizační soustavy (ES) ČR tak postupně nabývá na důležitosti, neboť může efektivně snížit rozkolísanost celkového diagramu zatížení a tím snížit nároky na dostupný výkon a dynamiku Podpůrných služeb (potažmo náklady na jejich zajištění). Flexibilita je vnímána jako slibný koncept, který může přispět jak v rovině poskytování produktů na trzích se silovou energií (SE), tak i na trzích s podpůrnými službami (PpS). Efektivita agregace flexibility je však podmíněna schopností poskytovat požadované služby či produkty v souladu s pravidly fungování daných trhů. Cílem této výzkumné zprávy je architektonický návrh konceptu metodiky vytěžení flexibility se síťovými omezeními, který bude dále využit při návrhu a realizaci komplexních SW řešení. V této zprávě jsou dále řešeny otázky terminologické, aby nedocházelo k nedorozumění z důvodu odlišného názvosloví či chápání jednotlivých rolí a funkcí, zejména však pro fixaci významu a obsahu datových komunikací, které budou mezi jednotlivými účastníky probíhat, a které budou vstupovat do vlastních algoritmů agregace. Ve zprávě jsou stručně popsány vztahy mezi trhy a agregátorem v různých konfiguracích (viz kap. 8) i mezi agregátorem a poskytovatelem flexibility (POFL) či agregátorem a obchodníkem pro kompenzaci vzájemného vlivu .
Název v anglickém jazyce
Concept of methodology of exploiting flexibility with network constraints
Popis výsledku anglicky
Maintaining a balance between consumption and production in real time is a precondition for safe and reliable operation of energy systems, with intermittent resources that are climate-dependent as part of the production portfolio. Similarly, consumption is, in principle, variable, and the production of controllable resources is dynamically adapted to it (as well as fluctuating to unmanageable production). The ability to purposefully influence the production or consumption behavior of selected elements of the Czech electricity grid is gradually gaining in importance as it can effectively reduce the fluctuation of the overall load diagram and thus reduce the demand for available performance and dynamics of the Supporting Services. Flexibility is perceived as a promising concept that can contribute both to the provision of products in the power energy markets (SE) and in the markets for support services (PpS). However, the effectiveness of the flexibility aggregation is conditional on the ability to provide the required services or products in accordance with the rules of operation of the markets. The aim of this research report is the architectural design of the concept of the methodology of exploiting flexibility with network constraints, which will be further used in the design and implementation of complex SW solutions. This report also addresses terminological issues in order to avoid misunderstandings due to different nomenclature or understanding of roles and functions, but especially to fix the meaning and content of data communications that will take place between the participants and which will enter their own aggregation algorithms. The report briefly describes the relationships between markets and aggregator in various configurations (see Chapter 8) as well as between aggregator and flexibility provider (POFL) or aggregator and trader to compensate for mutual influence.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
20201 - Electrical and electronic engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TK01030078" target="_blank" >TK01030078: Bezpečné využití výkonové flexibility pro řízení soustavy a obchodní účely (SecureFlex)</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.