Využití senzorů v zemědělství
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F49777513%3A23520%2F21%3A43966406" target="_blank" >RIV/49777513:23520/21:43966406 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.ctpz.cz/media/upload/1646732267_19-senzorova-data-5-web.pdf" target="_blank" >https://www.ctpz.cz/media/upload/1646732267_19-senzorova-data-5-web.pdf</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.5281/zenodo.7199982" target="_blank" >10.5281/zenodo.7199982</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Využití senzorů v zemědělství
Popis výsledku v původním jazyce
Zemědělství je v současné době ovlivňováno řadou externích vlivů, které si v blízké budoucnosti vynutí řadu změn, jak na farmě v přímé zemědělské produkci, tak ale třeba i při formování a uplatňování zemědělské politiky. Jedním z přístupů, který napomáhá adaptaci zemědělství na nové podmínky a získává stále větší význam, a který klade obzvlášť vysoké požadavky na dostupnost i kvalitu relevantních dat a z nich odvozených informací, je precizní zemědělství. S precizním zemědělstvím souvisí přístup nazývaný chytré zemědělství (anglicky Smart Farming). Chytré zemědělství se zaměřuje nejen na zavádění informačních technologií do zemědělství, ale klade důraz především na získávání a využívání znalostí prostřednictvím technologií. Základem pro získání znalostí jsou data. Zemědělská výroba (stejně jako většina jiných odvětví lidské činnosti) je v dnešní době spojena s nutností zpracovávat množství různorodých dat, tzv. velkých dat (big data). Jedním ze zdrojů velkých dat v zemědělství mohou být právě senzory, které jsou hlavním tématem této publikace. Chytré zemědělství využívá nové technologie pro práci s velkými daty, Internet věcí (anglicky Internet of Things – IoT), dálkový průzkum Země (DPZ), linked data a umělou inteligenci ve všech fázích dodavatelského řetězce zemědělských produktů.
Název v anglickém jazyce
Utilization of sensors in agriculture
Popis výsledku anglicky
Agriculture is currently affected by a number of external influences that will force a number of changes in the near future, both on the farm in direct agricultural production, but also in the formulation and implementation of agricultural policy. One approach that is helping agriculture to adapt to new conditions and is becoming increasingly important, and which places particularly high demands on the availability and quality of relevant data and the information derived from it, is precision agriculture. Precision farming is related to an approach called Smart Farming. Smart farming focuses not only on the introduction of information technology into agriculture, but also emphasises the acquisition and use of knowledge through technology. The basis for knowledge acquisition is data. Agricultural production (like most other sectors of human activity) is nowadays linked to the need to process a large amount of heterogeneous data, so-called big data. One of the sources of big data in agriculture can be sensors, which is the main focus of this publication. Smart agriculture uses new technologies for dealing with big data, the Internet of Things (IoT), remote sensing (RS), linked data and artificial intelligence at all stages of the agricultural supply chain.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
10201 - Computer sciences, information science, bioinformathics (hardware development to be 2.2, social aspect to be 5.8)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů