Nové depoty doby bronzové z Bechyňska
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60076658%3A12210%2F18%3A43898434" target="_blank" >RIV/60076658:12210/18:43898434 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/60076658:12310/18:43898434
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Nové depoty doby bronzové z Bechyňska
Popis výsledku v původním jazyce
V článku jsou zveřejněny tři nové depoty z Bechyňska. První představuje soubor výrobků (sekeromlat, šperky, srp, dláto) ze střední doby bronzové. Jedná se o jeden ze zatím vzácných depotů z tohoto období v Čechách. Další dva depoty byly nalezeny nedaleko sebe v rámci patrně soudobého sídliště z mladší doby bronzové u Rataj. Jeden z nich tvořil měděný slitek, který byl umístěn mezi dvěma keramickými nádobami, druhý pak soubor většinou zlomků artefaktů, původně uložených v keramickém džbánku. Oba depoty z Rataj lze datovat do počátku mladší doby bronzové. Vedle typologické a sídelně-topografické analýzy všech depotů byla provedena i chemická analýza artefaktů a v případě depotu z Rataj i archeobotanická analýza.
Název v anglickém jazyce
New Bronze Age hoards from the Bechyně region
Popis výsledku anglicky
Three new hoards from the Bechyně region are published in the article. The first hoard represents a collection of various products (a battle-axe, jewellery, a sickle, a chisel) dating from the Middle Bronze Age. It is one of the so far rare hoards from this period in South Bohemia. Two more hoards were found close to each other, within a probably contemporary Late Bronze Age settlement near the village of Rataje. One of them consisted of a bronze cast placed between two ceramic vessels. The other hoard was an assemblage of predominantly fragmentary artefacts which were originally placed in a ceramic jug. Both Rataje hoards can be dated back to the beginnings of the Late Bronze Age. In addition to a typological and settlement-topographic analysis of all the hoards, a chemical analysis and, in the case of the Rataje hoard, also an archaeobotanical analysis were carried out.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60102 - Archaeology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Archeologické výzkumy v jižních Čechách
ISSN
0231-8237
e-ISSN
—
Svazek periodika
31
Číslo periodika v rámci svazku
2018
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
42
Strana od-do
45-86
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—