Senioři a spiritualita: duchovní potřeby v každodenním životě
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60076658%3A12260%2F16%3A43891696" target="_blank" >RIV/60076658:12260/16:43891696 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Senioři a spiritualita: duchovní potřeby v každodenním životě
Popis výsledku v původním jazyce
Záměrem knihy Senioři a spiritualita: duchovní potřeby v každodenním životě, vycházející z disertační práce autorky, je přispět k hlubšímu porozumění duchovní dimenze stáří a jeho potřeb. Přehledová část charakterizuje obraz dobrého stáří ve smyslu "well-being" z pohledu sociologicko-psychologického a teologicko-antropologického a zaměřuje na fenomén spirituality ve stáří. Vymezuje nenáboženskou i náboženskou spirituality s důrazem na křesťanské prožívání a jejich vztah ke kvalitě života ve stáří. Věnuje se otázce dynamiky spirituálně-religiózního vývoje ve vyšším věku, podrobně se zabývá problematikou duchovních potřeb seniorů a uvádí některá rizika vyplývající z nezdravého prožívání náboženské víry. Výzkumnou část práce tvoří kvalitativní studie Duchovní potřeby v životě jihočeských seniorů. Její první část zachycuje dynamiku vývoje religiozity či spirituality dvou desítek jihočeských seniorů starších sedmdesáti pěti let. Zaměřuje se přitom na období rané religiózní socializace, období produktivního věku pod vládou komunismu a současnou podobu religiozity či spirituality. Druhá část hledá možnou typologii jejich stěžejních duchovních potřeb. Výsledky ukazují na to, že osobní spiritualita je pro tyto seniory významným identito tvorným prvkem a důležitým zdrojem zvládání obtíží se stářím spojených. Je patrné, že s věkem narůstá preference privátního prožívání spirituality i u tradičně religiózních seniorů. Stěžejními spirituálními potřebami (jiho)českých seniorů se zdají být potřeba vědomí důstojnosti a hodnoty, potřeba smyslu a kontinuity životního příběhu, potřeba víry, naděje (životního cíle) a lásky, a to jak ve smyslu lásku přijímat, tak zejména potřeba lásku dávat. Potřeba důstojnosti a hodnoty se jeví jako ostatním potřebám nadřazená. Je totiž zřejmé, že naplnění všech duchovních potřeb vždy vede k posílení vědomí důstojnosti a sebehodnoty a naopak, že vědomí vlastní hodnoty a důstojnosti ovlivňuje způsob naplňování dalších spirituálních potřeb.
Název v anglickém jazyce
The Elderly and Spirituality: Spiritual Needs in Daily Life
Popis výsledku anglicky
The parts of this book cover survey research and qualitative lived experience, toward a typology of spirituality and The survey part characterizes the image of "aging well" in terms of the socio-psychological and theological-anthropological, and focuses on the phenomenon of spirituality in old age. It defines the concepts of religious and nonreligious spirituality and their relationships to quality of life, with emphasis on Christian living. The research part is a qualitative study called Spiritual Needs in the Daily Life of the Elderly in Southern Bohemia. The first part shows the dynamics of religiosity or spirituality of two dozen South Bohemians over seventy-five years, focusing on the period of early religious socialization, stages of working life under the rule of Communism, and the present form of religiosity or spirituality. The latter part of the research seeks a possible typology of the observed fundamental spiritual needs. Results show that personal spirituality for these seniors is an important source of their identity, and an important means of coping. It is apparent that increasing age also increases private spirituality, including that of traditional religious seniors. The fundamental spiritual needs of (South) Czech seniors were found to be the need for awareness of the dignity and self-worth, the need for meaning and continuity of their life story, the need for faith, hope and life goals, and the need for love -both in terms of being loved, and especially the need to give love.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
AA - Filosofie a náboženství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7255-361-7
Počet stran knihy
302
Název nakladatele
Návrat domů
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—