Deklarace Druhého vatikánského koncilu Nostra aetate o poměru církve k nekřesťanským náboženstvím
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60076658%3A12260%2F17%3A43896944" target="_blank" >RIV/60076658:12260/17:43896944 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Deklarace Druhého vatikánského koncilu Nostra aetate o poměru církve k nekřesťanským náboženstvím
Popis výsledku v původním jazyce
Na rozdíl od ekumenického dialogu mezi křesťanskými církvemi je interreligiózní dialog katolické církve s jinými náboženstvími obtížné uchopit nástroji kanonického práva. Misijní kanonické právo ovšem předpokládá upřímný dialog mezi misionáři a adresáty misie, pokud jsou vyznavači nekřesťanských náboženství. K celocírkevní koordinaci aktivit interreligiózního dialogu je určen vrcholný orgán Apoštolského stolce v tomto oboru, Papežská rada pro dialog s náboženstvími. Text článku postupně rozebírá pohled katolické církve na jednotlivá náboženství, zejména na hinduismus, buddhismus, islám a židovství. Poukazuje na novost pohledu na tato náboženství v deklaraci Nostra aetate Druhého vatikánského koncilu, jež se problematice nekřesťanských náboženství specificky věnuje. Uvádí také některé iniciativy a aktivity, které se po koncilu pokusily přispět ke zmírnění napětí, která se někdy v minulosti projevovala ve vztazích církve k některým náboženstvím.
Název v anglickém jazyce
Declaration of the Second Vatican Council Nostra Aetate on the Relation of the Church with Non-Christian Religions
Popis výsledku anglicky
Compared to the ecumenical dialogue among the Christian churches, it is difficult to conceptualize through the means of canon law the interreligious dialogue between the Catholic Church and other religions. Missionary canon law assumes an honest dialogue between missionaries and mission addressees if they are adherents of non-Christian religions. The Pontifical Council for Interreligious Dialogue is the highest body of the Holy See that is dedicated to the overal Church coordination of activities of interreligious dialogue. The article analyzes the Catholic Church´s views on different religions, particularly Hinduism, Buddhism, Islam, and Judaism. It points out new features of the views on these religions in the Nostra aetate declaration of the Second Vatican Council, which focuses on non-Christian religions. The article mentions some post-Council initiatives and activities that have sought to contribute to mitigation of the sometimes strained relationships with some religions.
Klasifikace
Druh
J<sub>imp</sub> - Článek v periodiku v databázi Web of Science
CEP obor
—
OECD FORD obor
60303 - Theology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Revue církevního práva
ISSN
1211-1635
e-ISSN
—
Svazek periodika
23
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
16
Strana od-do
11-26
Kód UT WoS článku
000448728800002
EID výsledku v databázi Scopus
—