Trojí diakonie. Evangelická diakonie, křesťanská služba a diakonát v perspektivě teorie sociálních systémů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60076658%3A12260%2F19%3A43900677" target="_blank" >RIV/60076658:12260/19:43900677 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Trojí diakonie. Evangelická diakonie, křesťanská služba a diakonát v perspektivě teorie sociálních systémů
Popis výsledku v původním jazyce
Kniha „Trojí diakonie“ se pokouší přispět k teoretickému ukotvení diakonie jako křesťansky orientované praxe pomáhání v moderní společnosti. Jako metodologické východisko v ní autor zvolil teorii sociálních systémů, vypracovanou Niklasem Luhmannem, která umožňuje diferencovaně popsat mnohorozměrnou skutečnost křesťanského pomáhajícího jednání v jeho dějinném vývoji i v současnosti. Téma je uchopeno nejprve v perspektivě teologie – a to biblicky, historicky a dogmaticky. Dále autor představuje hlavní rysy teorie sociálních systémů. Důraz je položen na dvojí - primární (funkcionální) a sekundární (sociální) - diferenciaci ve společnosti a její důsledky pro pochopení problematiky diakonie. Ta je v tomto kontextu chápána jako hybridní fenomén strukturálního propojení systémů sociální pomoci a křesťanství a následně definována jako pomáhání v perspektivě evangelia. Diakonii je zároveň v moderní společnosti možné pozorovat ve třech úrovních - mikro, mezo a makro, tedy v kontextu interakce, organizace i společnosti. V další části pak je sociologický popis diferenciace diakonie nejprve konfrontován s teologicky orientovanými popisy diferenciace v kontextu křesťanství a v návaznosti zejména na Wichernovo dělení diakonie občanské, svobodné a církevní je věnována pozornost "trojnožce diakonie" v Českobratrské církvi evangelické v podobě Diakonie ČCE, křesťanské služby a diakonátu.
Název v anglickém jazyce
Diaconate in the Point of View of the Social Systems Theory
Popis výsledku anglicky
The paper attempts to present a differentiated conception of diakonia as Christian oriented helping activity in modern society. It starts from the forms of social differentiation, as described by Luhmann’s social systems theory (society, interaction, organizations), and discusses them further in the context of practical- theologically oriented attitudes to distinguishing between social forms of religion. It brings to mind J. H. Wichern’s typology of triple diakonia (free, civic, and church diakonia) and then tests the indicated theoretical points of departure on the real forms of diakonia in the Evangelical Church of Czech Brethren – see on the ‘tripod’ of Christian service, Diaconia of ECCB, and diaconate. In conclusion it asks how the specifically Christian dimension of diakonia can be expressed in helping within the context of interaction, organization and social institutions.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
60303 - Theology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7325-480-3
Počet stran knihy
221
Název nakladatele
Centrum pro studium demokracie a kultury
Místo vydání
Brno
Kód UT WoS knihy
—