Tělesnost – inspirace pro hledání tělesnosti v postmoderním světě
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60076658%3A12260%2F22%3A43905932" target="_blank" >RIV/60076658:12260/22:43905932 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Tělesnost – inspirace pro hledání tělesnosti v postmoderním světě
Popis výsledku v původním jazyce
Kniha představuje výsledky badatelské sondy do vztahu křesťanských církví (Českobratrské církve evangelické, Církve československé husitské, Církve římskokatolické) k tělu a tělesnosti. Základní otázkou, kterou se autorka knihy zabývá, je vztah křesťanských církví k tělu a tělesnosti v době tak bohaté na společensko-kulturně-politické dění, jakým bylo dvacáté století. Proto se zaměřuje na období mezi rokem 1917 a 1970, konkrétně pak na to, jak byl v českých zemích pohled na tělo a tělesnost prezentován uvedenými církvemi prostřednictvím jimi vydaných církevních dokumentů a dobových komentářů. Pohled na tělesnost byl dedukován z pohledu církví na tělo a duši a jejich vzájemný vztah, dále pak z toho, jak se staví k aktivitám zaměřeným především na rozvoj tělesné stránky člověka, tedy sportu a tělesným cvičením, ale i ke světu v jeho materialistické podobě vůbec. Aplikovanými výzkumnými metodami byly diskurzivně-historický přístup kritické diskurzivní analýzy a textová hermeneutika. V rámci výzkumného šetření bylo identifikováno celkem pět hlavních diskurzů, které konstruují pohled na tělesnost: diskurz danosti; diskurz získaného konstruktu; diskurz národní; diskurz prostředku; diskurz nenaplněnosti, a dále čtyři tzv. průřezové diskurzy: svobody – otroctví; jednoty – rozkolu; jednotlivosti – celku; ducha – hmoty. K tělu a duši přistupují vybrané církve dualisticky, nicméně nestaví je do vztahu antagonistického, nýbrž vzájemně se doplňujícího. Ač jde o sondu historickou, výsledky, které jsou v knize prezentovány, jsou využitelné v současném teologickém diskurzu v návaznosti na rostoucí roli tělesnosti v postmoderním světě. V kinantropologii může být kniha příspěvkem do akademické diskuse zejména v rámci proudu „Spiritualita a sport“, své místo si jistě najde také v historiografii křesťanských tělovýchovných spolků.
Název v anglickém jazyce
Corporeality– inspiration for the search for corporeality in the postmodern world
Popis výsledku anglicky
The book presents the results of a research probe into the relationship of Christian churches (Evangelical Church of Czech Brethren, Czechoslovak Hussite Church, Roman Catholic Church) to the body and carnality. The basic question that the author of the book deals with is the relationship of Christian churches to the body and corporeality in a time so rich in socio-cultural-political events as the twentieth century. Therefore, she focuses on the period between 1917 and 1970, and specifically on how the view of the body and corporeality was presented in the Czech lands by these churches through their published church documents and contemporary commentaries. The view of physicality was deduced from the churches' view of the body and soul and their mutual relationship, as well as from their attitude towards activities aimed primarily at the development of the physical side of man, i.e. sports and physical exercises, but also towards the world in its materialistic form in general. The research methods applied were the discursive-historical approach of critical discourse analysis and textual hermeneutics. The research investigation identified a total of five main discourses that construct the view of corporeality: the discourse of givenness; the discourse of the acquired construct; the discourse of the national; the discourse of the means; the discourse of the unfulfilled, as well as four so-called cross-cutting discourses: freedom-slavery; unity-division; singularity-whole; spirit-matter. Select churches take a dualistic approach to body and soul, but they do not place them in an antagonistic but complementary relationship. Although a historical probe, the results presented in the book are applicable to contemporary theological discourse in the wake of the growing role of corporeality in the postmodern world. In kinanthropology, the book can contribute to the academic debate, especially within the "Spirituality and Sport" stream, and it will certainly find its place in the historiography of Christian physical education associations.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
60500 - Other Humanities and the Arts
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7394-964-8
Počet stran knihy
223
Název nakladatele
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Místo vydání
České Budějovice
Kód UT WoS knihy
—