Autonomie a alterita. Kant a fenomenologie
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60076658%3A12260%2F23%3A43907664" target="_blank" >RIV/60076658:12260/23:43907664 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Autonomie a alterita. Kant a fenomenologie
Popis výsledku v původním jazyce
Kniha se věnuje vztahu autonomie a jinakosti, a to na základě dialogu mezi Kantovou filosofií a fenomenologickou tradicí. V centru zkoumání stojí Kantova praktická filosofie a vybraní autoři fenomenologické tradice: Husserl, Heidegger, Sartre, Merleau-Ponty a především Levinas. Dialog a kon¬frontace Kantova myšlení a fenomenologické filosofie jsou rozpra¬covány na pozadí vztahu autonomie a jinakosti, vlastního a cizího. Jednou z klíčových problematik je problematika intersubjektivity, která – jako vypracovaná teorie – u Kanta absentuje a kterou fenomenologie naopak postavila do centra svého přemýšlení. Publikace je rozdělena do dvou velkých částí. V první je před¬staven pojem autonomie na základě Kantova myšlení se zaměřením na jeho prakticko-etickou filosofii. V Kantově myšlení lze zásadně rozlišit několik významů autonomie: autonomie jako sebezákonodárství, autonomie jako vrchní mravní princip, autonomie jako svoboda, autonomie jako základ důstojnosti člo¬věka. Autonomie je záležitost vztahová a žije vždy z určitých podmínek, které je nutno osvětlit. Rozpracování vztahového pole autonomie bude tématem druhé části práce. Ta se věnuje především teorii intersubjektivity u vybraných fenomenologických autorů.
Název v anglickém jazyce
Autonomy and Alterity. Kant and Phenomenology
Popis výsledku anglicky
The book focuses on the relationship between autonomy and alterity through a dialogue between Kant's philosophy and the phenomenological tradition. At the centre of the investigation are Kant's practical philosophy and selected authors of the phenomenological tradition: Husserl, Heidegger, Sartre, Merleau-Ponty and especially Levinas. The dialogue and confrontation between Kant's thought and phenomenological philosophy are discussed against the background of the relationship between autonomy and alterity, the self and the other. One of the key issues is the problem of intersubjectivity, which - as an elaborated theory - is absent in Kant and which phenomenology, on the contrary, has placed at the centre of its thinking. The book is divided into two major parts. In the first, the notion of autonomy is introduced on the basis of Kant's thought, with a focus on his practical-ethical philosophy. In Kant's thought, several meanings of autonomy can be fundamentally distinguished: autonomy as self-legislation, autonomy as the supreme moral principle, autonomy as freedom, autonomy as the basis of human dignity. Autonomy is a relational matter and always lives from certain conditions that need to be illuminated. The elaboration of the relational field of autonomy will be the subject of the second part of the work. The latter is mainly concerned with the theory of intersubjectivity in selected phenomenological authors.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
60301 - Philosophy, History and Philosophy of science and technology
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/GA19-17708S" target="_blank" >GA19-17708S: Autonomie a alterita. Kant v dialogu</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7465-585-2
Počet stran knihy
188
Název nakladatele
Pavel Mervart
Místo vydání
Červený Kostelec
Kód UT WoS knihy
—