Systémově dynamický model pro podporu řízení destinace cestovního ruchu jižní Čechy
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60076658%3A12510%2F16%3A43890758" target="_blank" >RIV/60076658:12510/16:43890758 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Systémově dynamický model pro podporu řízení destinace cestovního ruchu jižní Čechy
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem tohoto článku bylo navrhnout systémový model, který povede k efektivní participaci organizace destinačního managementu (DMO) na řízení destinace cestovního ruchu a napomůže nalézt konsenzus mezi stakeholdery destinace. To znamená vysoké efektivnosti odvětví cestovního ruchu, při vysoké spokojenosti návštěvníků, nízké iritaci místního obyvatelstva a při zachování kulturního a přírodního potenciálu destinace. Základním vědeckým přístupem, který byl využit v disertační práci, byla systémová dynamika. Tato metoda pomohla odkrýt složitost systému cestovního ruchu a vazeb mezi množstvím stakeholderů v destinaci. Tato metoda založená na počítačových simulacích umožnila vyhodnotit nejen ekonomické dopady, ale navíc zohlednit i sociokulturní a environmentální souvislosti v tak složitém organizmu, jakým je destinace cestovního ruchu. Systémově dynamický model byl sestaven a aplikován na Jihočeský kraj, který je jednou z vedoucích destinací cestovního ruchu v České republice. Model rovněž umožnil aplikovat podmínky pro rozvoj cestovního ruchu ze sousedního regionu Horního Rakouska pro komparaci různých politik cestovního ruchu.
Název v anglickém jazyce
The System Dynamics Model for Support of the Destination Management in South Bohemia
Popis výsledku anglicky
The aim of this paper was to propose a system model that will lead to an efficient participation of a destination management organization (DMO) on the management of a tourism destination and will help to reach a consensus among stakeholders. It means a high efficiency of the Hospitality & Tourism industry, as well as a high level of visitors' satisfaction, low level of residents' irritation and a preservation of a cultural and natural potential of a tourism destination. The computer simulation model, which enables policy testing and the scenario analyses of the future development based on various policies and decisions, are presented in this paper. The main methodological approach used in this paper was system dynamics. This method helped to reveal the complexity of a tourism system and to identify connections among a number of stakeholders in a tourism destination. This method, which is based on the computer simulations, enabled not only the economic impacts evaluation, but also to reveal the sociocultural and environmental relations in a complex organism such as tourism destination. The system dynamics model was developed for the Region of South Bohemia, which is one of the leading tourism destinations in the Czech Republic. The model has also allowed an application of conditions for tourism development from neighbour Region of Upper Austria for a comparison of various tourism policies.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AE - Řízení, správa a administrativa
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Trendy v podnikání - Business Trends
ISSN
1805-0603
e-ISSN
—
Svazek periodika
2016/4
Číslo periodika v rámci svazku
prosinec
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
19
Strana od-do
43-61
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—