Metodika značení raků
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60076658%3A12520%2F13%3A43885264" target="_blank" >RIV/60076658:12520/13:43885264 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Metodika značení raků
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem metodiky je zpřístupnit informace o dostupných technikách značení raků, příp. jiných korýšů pro účely monitoringu a ochrany autochtonních (původních) raků, monitoringu šíření populací alochtonních (nepůvodních) druhů raků, pro experimentální biologii, ale i pro sledování obsádek remontních a generačních jedinců v chovech. Poskytnuté informace by měly napomoci správně určit, která metoda je vhodná pro zvolený druh sledování, velikost živočicha, ale i pro danou délku sledování a finanční nákladnost.Cílovými skupinami, pro něž je tato metodika určena, jsou organizace angažující se v monitoringu a ochraně původní astakofauny, výzkumné organizace zabývající se studiem raků a ostatních korýšů a subjekty zabývající se chovem korýšů.
Název v anglickém jazyce
Methodology of crayfish marking
Popis výsledku anglicky
The methodology is focused on providing reliable information about known approaches of crayfish marking or other crustaceans. These are usable in monitoring and conservation of autochthonous crayfish species, monitoring of spreading of allochthonous crayfish species, for research activities, a s well as broodstock monitoring in crayfish culture facilities. Information provided would be helpful in detection of the most reliable method for chosen crayfish species, specimen size, for the length of observation and costs. The methodology is designed for nature conservation organizations, for research institutes dealing with crayfish biology and for crayfish culture facilities.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
GL - Rybářství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
Výsledek vznikl pri realizaci vícero projektů. Více informací v záložce Projekty.
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2013
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
130
Číslo předpisu
130/2013 - 16230/Nmet - certifikovaná metodika
Technické parametry
130/2013 - 16230/Nmet - certifikovaná metodika
Ekonomické parametry
Metodika značení raků umožňuje efektivní výběr mezi dostupnými metodami a jejich zhodnocení z hlediska ceny značek, pracnosti, nutnosti speciálního vybavení, ale i efektivnosti jejich využití (délka použitelnosti, možnosti využití, ztrátovost značek) nebo případných negativních vlivů na sledované jedince, které mohou omezit nebo znehodnotit množství a kvalitu získaných poznatků. Díky komplexnímu porovnání všech metod proto můžeme vybrat ekonomicky nejvhodnější variantu při získání co nejširšího okruhu výsledků. Náklady spojené na značení raků tak můžeme výrazně omezit, popř. maximálně zefektivnit. Použití kauterizace se jeví jako ideální postup v případě terénního značení na kratší období (1-2 svlékání) se snahou pro co nejnižší náklady, rychlou a snadnou aplikaci. Tato metoda ale vyžaduje vyšší zkušenost pracovníků (využití klíče, zamezení poškození raků). Ideální metodou z hlediska dosažitelných výsledků, snadnosti, šetrnosti, rychlosti manipulace a dlouhodobé čitelnosti je značení VIAlpha štítky.
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo zemědělství, úsek lesního hospodářství, sekce lesního hospodářství, odbor státní správy lesů, myslivosti a rybářství, Těšnov 17, 117 05 Praha 1
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů