STANOVENÍ TEPELNÝCH ODPORŮ POLNÍCH UNIFOREM POSTUPEM DLE ČSN EN 15831
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60162694%3AG42__%2F18%3A00537348" target="_blank" >RIV/60162694:G42__/18:00537348 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/00216305:26210/18:PU130917
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
STANOVENÍ TEPELNÝCH ODPORŮ POLNÍCH UNIFOREM POSTUPEM DLE ČSN EN 15831
Popis výsledku v původním jazyce
Příspěvek se zabývá testováním tepelných vlastností polní výstroje pomocí tepelného manekýna Newtona a klimatické komory FSI, VUT v Brně. Stěžejním bodem je ověření měřicí metodiky, která vychází z normy ČSN EN 15831 a její aplikovatelnosti v podmínkách použitého měřicího vybavení. Metoda byl následně použita při měření 8 různých kombinací polní výstroje s cílem stanovit celkový tepelný odpor jednotlivých skladeb, které byly shodné z pohledu vrstvení oděvu, ale různé z hlediska použitých textilních materiálů. Dále je diskutována možnost využití paralelního či sériového přístupu k výpočtu celkového tepelného odporu a jeho vliv na vyčíslený celkový tepelný odpor konkrétní skladby uniformy. Získané hodnoty jsou pak důležité nejen pro zhodnocení vhodností dané kombinace výstroje pro určité klimatické pásmo a odhad případného tepelného stresu, ale také jsou nezbytné jako parametry pro termofyziologické modely a detailní predikci tepelné zátěže lidského organizmu.
Název v anglickém jazyce
DETERMINATION OF THERMAL RESISTANCE OF FIELD UNIFORMS ACCORDING TO EN 15831
Popis výsledku anglicky
The paper deals with the clothing properties measurement of military ensembles by the means of Newton thermal manikin and Brno University of Technology climatic chamber. The focal point is the verification of the measurement methodology, which is based on ČSN EN 15831 and its applicability in the conditions defined by the used equipment. The method was subsequently tested on 8 different combinations of military clothing in order to determine the clothing thermal resistance of each ensemble, with similar layering but different textile materials used. The differences in a parallel and serial approach for calculating the overall thermal resistance and its influence on the quantification of overall thermal resistance of the military uniforms are discussed as well. The results of the investigation are important not only for the prediction of potential heat stress in defined climate conditions but they are also crucial inputs for thermophysiological models and detail prediction of body heat load.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
20500 - Materials engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů