Ostrava-Mošnov 1991 aneb výbušné hledání tajemné substance
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60162694%3AG42__%2F24%3A00558378" target="_blank" >RIV/60162694:G42__/24:00558378 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.vhu.cz/veda/zakladni-informace-o-hav/" target="_blank" >https://www.vhu.cz/veda/zakladni-informace-o-hav/</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Ostrava-Mošnov 1991 aneb výbušné hledání tajemné substance
Popis výsledku v původním jazyce
Zásah příslušníků federální a vojenské policie na letišti v Ostravě-Mošnově ze dne 29. srpna 1991 se stal nejskandálnější bezpečnostní kauzou od akce tehdejšího SNB dne 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze. Pochybné okolnosti zásahu pramenily už z povahy jeho cíle, tedy úsilí o nalezení údajné zásilky tzv. červené rtuti pocházející z tehdy již dožívajícího Sovětského svazu. Jednalo se o mysteriózní substanci, kterou alchymie považovala za jakýsi všelék či kámen mudrců, a nelegální obchod s ní byl považován za zásadní bezpečnostní hrozbu. Ani tento více než diskutabilní fakt neodradil tehdejší vedení federálních ministerstev vnitra a obrany ČSFR, aby racionálně zvážily reálnost celé záležitosti. K tomu přispěla i nedostatečná kompetence zpravodajských služeb, tedy civilní a vojenské kontrarozvědky, které nedokázaly kritickým posouzením operativně získaných informací určit jejich věrohodnost. Nejednalo se o jediné pochybení československých bezpečnostních orgánů. Za velmi diskutabilní lze považovat o samotné technické a taktické okolnosti zásahu na mošnovském letišti. Nikdo z odpovědných vedoucích funkcionářů nevyhodnotil možné vlivy násilné akce na ohrožení letištního provozu, a to jak z hlediska jeho civilní, tak i vojenské části. Zasahující policisté neměli relevantní informace o místě bezpečnostní akce, podmínkách zásahu či o možném střetu s vojáky z mošnovské vojenské posádky. Civilní i vojenský personál letiště se stal terčem nevybíravého násilí při zákroku, jež se stal následně vděčným tématem pro skandalizující žurnalistiku. Na mošnovském letišti nechybělo mnoho, aby se zasahující policisté střetli s ozbrojenými místními vojáky, ostrahou letiště či složkami severomoravské policie. Zásah totiž připomínal spíše útok teroristů než bezpečnostní akci československých orgánů. Případ způsobil skandál na tehdejší politické scéně a měl dohru i na půdě tehdejšího nejvyššího zákonodárného orgánu, tedy ve Federálním shromáždění. Mošnovská kauza začala žít vlastním životem a vytvořila půdu pro dezinformace, konspirace a spekulativní úvahy všeho druhu. Spojovány s ní byly sovětské tajné služby či slušovický establishment a ke koloritu doby patřilo hledání nitek k bývalým příslušníkům komunistické Státní bezpečnosti či spojování případu s podezřelým úmrtím. Události z Ostravy-Mošnova konce prázdnin roku 1991 však tvoří nedílnou kapitolu transformace československého bezpečnostního sektoru a mohou sloužit jako učebnice chyb, jichž je nutné se vyvarovat pro efektivní činnost demokratických ozbrojených sil a bezpečnostních sborů.
Název v anglickém jazyce
Ostrava-Mošnov 1991 or the Explosive Search for a Mysterious Substance
Popis výsledku anglicky
The intervention of members of the federal and military police at the airport in Ostrava-Mošnov on August 29, 1991 became the most scandalous security case since the action of the then SNB on November 17, 1989 on Národní trida in Prague. The dubious circumstances of the intervention stemmed from the nature of its goal, i.e. the effort to find an alleged shipment of so-called red mercury originating from the then already surviving Soviet Union. It was a mysterious substance that alchemy considered a sort of panacea or philosopher's stone, and its illegal trade was considered a major security threat. Even this more than debatable fact did not deter the then leadership of the federal ministries of the interior and defense of the Czechoslovak Republic from rationally considering the reality of the whole matter. The lack of competence of the intelligence services, i.e. civilian and military counter-intelligence, also contributed to this, as they were unable to determine their credibility through a critical assessment of operatively obtained information. This was not the only misconduct of the Czechoslovak security authorities. The very technical and tactical circumstances of the intervention at the Mošnov airport can be considered highly debatable. None of the responsible senior officials evaluated the possible effects of the violent action on the threat to airport operations, both from the point of view of its civilian and military parts.
Klasifikace
Druh
J<sub>SC</sub> - Článek v periodiku v databázi SCOPUS
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Historie a vojenství
ISSN
0018-2583
e-ISSN
—
Svazek periodika
LXXI
Číslo periodika v rámci svazku
3
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
22
Strana od-do
4-25
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
2-s2.0-85163300896