Nasazení československé armády a bezpečnostních složek v prostoru slovenského pohraničí v letech 1945 až 1947
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60162694%3AG42__%2F24%3A00560730" target="_blank" >RIV/60162694:G42__/24:00560730 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Nasazení československé armády a bezpečnostních složek v prostoru slovenského pohraničí v letech 1945 až 1947
Popis výsledku v původním jazyce
Tato kapitola kolektivní monografie je věnována nasazení československé armády a bezpečnostních složek v prostoru slovenského pohraničí v letech 1945 až 1947, navíc se zmíněním nezbytného přesahu u této problematiky, který již toto časové vymezení přesahuje. Bezpečnostní situace v poválečném Československu zdaleka nebyla jednoduchá. Jednak se projevily důsledky nejstrašnějšího konfliktu v lidských dějinách, kdy si mnozí vlastní občané zvykli, že právo je především na straně silnějšího či samotné okupační moci, které je lépe nevzdorovat, a v další řadě šlo i o to, že konsolidace poměrů v okolních zemích probíhala jen velmi pozvolně. To se týkalo zejména poválečného Polska, důležitého severního souseda Československa. Obzvláště v oblasti slovenského pohraničí docházelo k řadě bezpečnostních incidentů a kriminálních deliktů. Ať už majetkové či závažnější – násilné povahy. S těmito jevy se měly vypořádat bezpečnostní složky a v případě aktivit ukrajinských nacionalistů, kteří ještě několik let po válce nebyli ochotni složit zbraně v Polsku a na západní Ukrajině, a jejichž přesuny se dotkly i Československa, i československá armáda.
Název v anglickém jazyce
Deployment of the Czechoslovak Army and Security Forces in the Slovak Borderland between 1945 and 1947
Popis výsledku anglicky
This chapter of the collective monograph is devoted to the deployment of the Czechoslovak army and security forces in the Slovak border area between 1945 and 1947, with a mention of the necessary overlap with this issue, which already exceeds this time limitation. The security situation in post-war Czechoslovakia was far from simple. Firstly, there were the consequences of the most terrible conflict in human history, when many of its own citizens became accustomed to the idea that the law was primarily on the side of the stronger or the occupying power itself, which it was better not to resist, and secondly, there was the fact that the consolidation of conditions in the neighbouring countries was very slow. This was particularly true in post-war Poland, an important northern neighbour of Czechoslovakia. Especially in the Slovak border area, there were a number of security incidents and criminal offences. Whether of a property or more serious - violent nature. These phenomena were to be dealt with by the security forces and, in the case of the activities of Ukrainian nationalists, who were not willing to lay down their arms in Poland and western Ukraine for several years after the war, and whose movements also affected Czechoslovakia, by the Czechoslovak army.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
50902 - Social sciences, interdisciplinary
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Pohraniční regiony Československa 1918–1989
ISBN
978-80-87789-96-4
Počet stran výsledku
22
Strana od-do
97-118
Počet stran knihy
159
Název nakladatele
Slezské zemské muzeum
Místo vydání
Opava
Kód UT WoS kapitoly
—