Klíčové umožňující technologie – dohání ČR výzkumně a technologicky významné země?
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60456540%3A_____%2F18%3AN0000118" target="_blank" >RIV/60456540:_____/18:N0000118 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Klíčové umožňující technologie – dohání ČR výzkumně a technologicky významné země?
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem příspěvku je porovnat pozici ČR a EU ve výzkumu a vývoji vztahujícímu se ke „klíčovým umožňujícím technologiím“ (KETs) s vybranými mimoevropskými ekonomikami a posoudit vliv evropských strategií a programových opatření implementovaných od přelomu desetiletí, jejichž cílem je zastavit zaostávání EU v těchto z hlediska inovací kritických technologických oblastech. V předkládaném příspěvku je intenzita VaV orientovaného na KETs charakterizována na základě publikačních a patentových aktivit. Nejvyšší podíl KETs ve svých publikačních výstupech a patentech zaujímají asijské země Japonsko, Korea a prudce rostoucí Čína, u jejíhož patentového úřadu byla v roce 2015 podána polovina světového počtu patentů vztahujících se ke KETs. Asijské země vykazují, měřeno váhou publikací, výrazně intenzivnější VaV ve většině KETs. Zatímco patentová aktivita v asijských zemích roste, v EU počet patentových přihlášek v posledních letech stagnuje a EU za svými asijskými konkurenty stále více zaostává. Strategie usilující o zlepšení pozice EU v KETs a prostředky vložené do VaV se tak zatím příliš neprojevují. V ČR se KETs staly součástí Národní výzkumné a inovační strategie pro inteligentní specializaci (Národní RIS3 strategie) a také v řadě programů veřejné podpory VaV jsou podporovány projekty zaměřené na tyto technologické oblasti. Situace v ČR se ve sledovaných letech 2008– 2016 vyvíjela příznivě. Počet publikací i patentových přihlášek zaměřených na KETs výrazně roste a ČR se v tempu růstu přibližuje asijským zemím. V počtu publikací vztaženém na počet výzkumných pracovníků se ČR již vyrovnala průměru EU. Jelikož počet patentových přihlášek v posledních letech roste daleko rychleji než v EU, ČR se v počtu patentových přihlášek v KETs vztaženém na počet výzkumných pracovníků přiblížila evropskému průměru a v zastoupení KETs v patentových přihláškách převyšuje průměr EU i některé technologicky vyspělé země.
Název v anglickém jazyce
Key Enabling Technologies – is the Czech Republic catching up the leading countries in innovation and technology?
Popis výsledku anglicky
The topic of this contribution is a comparison of the research & development related to the “key enabling technologies” (KETs) in the Czech Republic and the European Union as a whole with selected non-European economies. A further aim of this article is an appraisal of the effect of the European strategies and action programmes which have been implemented since the turn of the decade and which target the lagging of EU in innovations in critical technologies. We use the publication and the patent activities as a proxy to assess the intensity of the KETs oriented R&D. The Asian countries Japan, South Korea and the fast growing China have the highest fraction of KETs oriented publications and patents in their national output. The Chinese State Intellectual Property Office (SIPO) recorded in 2015 a half of the world patent applications related to KETs. Measured by their share of publications, the Asian countries exhibit a significantly more intensive R&D in the majority of KETs. Whereas the patent activity of the Asian countries grows the number of patent applications in the EU stagnates in the recent years and EU visibly lags behind the Asian competitors. The EU R&D policies and strategies aimed at the promotion of KET and the financial support does not seem exhibiting visible effects. In the Czech republic KETs became an organic component of the National Research and Innovation Strategy for the intelligent specialisation (National RIS3 strategy) and a number of targeted public financing programmes support KETs related projects. The situation in the Czech Republic has been evolving in a positive way between 2008 and 2016. Both the number of publications and patent applications related to KETs has been increasing and the growth dynamics approaches the Asian countries. The number of publications per research worker in the Czech Republic is on par with the EU. Due to a stronger growth in recent years of the number of patent applications in comparison to EU the Czech republic reached the EU average per researcher and the fraction of the KETs related applications surpasses the EU average and even some developed countries.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
50602 - Public administration
Návaznosti výsledku
Projekt
Výsledek vznikl pri realizaci vícero projektů. Více informací v záložce Projekty.
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Ergo
ISSN
1802-2006
e-ISSN
—
Svazek periodika
13
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
12
Strana od-do
3-14
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—