Sémantická derivace jako jeden ze způsobů tvoření nových pojmenování v současné ruštině
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60460709%3A41110%2F16%3A70605" target="_blank" >RIV/60460709:41110/16:70605 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Sémantická derivace jako jeden ze způsobů tvoření nových pojmenování v současné ruštině
Popis výsledku v původním jazyce
Sémantickou derivaci lze definovat jako proces vzniku nových významů. Se změnou politického a společenského života se různé typy sémantického přenosu aktivizují, rozšiřují se významy slov. Pro vznik pojmenování nové reálie mohou sloužit slova již existující. Stále více se ve slovní zásobě setkáváme se slovy, která nám jsou dobře známa, ale používají se v zcela nových, někdy i neobvyklých významech. Tento jev se týká nejen cizojazyčných slov, kdy hovoříme o tzv. druhotném přejímání cizích slov, ale stále více i domácí lexiky. Jestliže hovoříme o charakteru sémantického tvoření slov, musíme mít na zřeteli jeho paralelu s morfologickým způsobem tvoření nových slov, který se projevuje především v existenci pravidelnosti modelů, podle nichž se vytvářejí slovotvorné typy. Sémantická derivace se podílí na vzniku sémantických neologizmů. Ve většině případů probíhá derivace na základě metaforického přenosu. Nové významy vznikají, i když v menší míře, také v souvislosti se sémantickým kalkováním.
Název v anglickém jazyce
Semantic derivation as a means of word formation in the contemporary Russian
Popis výsledku anglicky
Semantic derivation can be defined as a process of new concept formation. With changes in a political and social life, new types of semantic formation are activated and word meanings are extended. Already existing words can be used for the denomination of new realia. In lexicon, we increasingly meet with words that are familiar to us; however, they are used in brand new, sometimes rather unusual concepts. This phenomenon occurs not only in foreign lexicon where we speak about the so-called secondary transfer, but more increasingly even in our native lexicon. If we speak about the nature of semantic word formation, we need to have in mind its parallel with a morphological way of new word formation, which is reflected especially in the existence of model regularity whereby word formation types are created. The semantic derivation takes part in the formation of semantic neologisms. New concepts emerge, albeit to a lesser extent, even in connection with the semantic calques.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AI - Jazykověda
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Jazyk a kultúra
ISSN
1338-1148
e-ISSN
—
Svazek periodika
7
Číslo periodika v rámci svazku
25-26
Stát vydavatele periodika
SK - Slovenská republika
Počet stran výsledku
9
Strana od-do
30-38
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—