Potenciál a riziko využívání těžebních zbytků v borových porostech na majetku Městských lesů Doksy, s.r.o.
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60460709%3A41320%2F16%3A73085" target="_blank" >RIV/60460709:41320/16:73085 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Potenciál a riziko využívání těžebních zbytků v borových porostech na majetku Městských lesů Doksy, s.r.o.
Popis výsledku v původním jazyce
Potenciál těžebních zbytků byl kvantifikován podle metodiky odvozené na základě empiricky získaných dat při destrukčních analýzách vzorníků. Na základě těchto dat byly vytvořeny lokální modely (alometrické rovnice) pro odvození nadzemní biomasy borovice lesní s využitím běžných dendrometrických veličin stromů (d1,3, h, hk). Pro konstrukci map potenciálu využívání těžebních zbytků byla využita dostupná data z LHP. Rizika využívání těžebních zbytků jsou založena na posouzení vlivu jejich odstranění na stav půd a růst a vývoj následného porostu. V úvahu byl vzat vliv trofnosti stanoviště a věk porostu. Mapy byly vytvořeny v systému ArcMap 10,3.1 za použití digitálních dat lesního hospodářského plánu, které poskytl uživatel mapy - Městské lesy Doksy, s.r.o. Jako podkladová mapa byla využita veřejně dostupná data ČÚZK.
Název v anglickém jazyce
Potential and risks of logging residues utilization in pine stands on the property Doksy Municipal Forests, Ltd.
Popis výsledku anglicky
The potential of logging residues was quantified by a methodology based on empirically derived data obtained during destructive sampler analysis. Based on these data local models (allometric equations) were constructed to derive above-ground biomass pine forest using common mensuration variables of trees (d1,3, h, hk). Available data from Forest management plan was used for the maps construction. Risks of using logging residues are based on an assessment of the impact of their removal on the soil and subsequent growth and development of plants. Site fertility and stand age were also taken into account. Maps were created in ArcMap 10,3.1 using digital data management plan, provided by the user maps - Doksy Municipal Forests, Ltd. Publicly available data ČÚZK was used as a base map.
Klasifikace
Druh
N<sub>map</sub> - Specializovaná mapa s odborným obsahem
CEP obor
GK - Lesnictví
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/QJ1220099" target="_blank" >QJ1220099: Optimalizace využití těžebních zbytků v lesích s ohledem na bilanci živin a trvalost lesní produkce</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
Mapy QJ1220099
Číslo předpisu
—
Technické parametry
Soubor specializovaných map s odborným obsahem je primárně určen pro modelové území Městských lesů Doksy, s.r.o., konkrétně vyjadřuje potenciál těžebních zbytků v lesních porostech s významným přirozeným zastoupením borovice lesní zejména rostoucích v nižších polohách kyselé ekologické řady (HS 23) a na přirozených borových stanovištích (HS 13). Dále soubor map vyjadřuje i potenciální riziko pro lesní ekosystémy z pohledu trvalosti jejich produkce. Soubor map představuje nástroj uplatnitelný při praktickém managementu a je užitečným podkladem pro rozhodování odborného lesního hospodáře. Mapy byly vytvořeny v systému ArcMap 10.3.1 za použití digitálních dat lesního hospodářského plánu, které poskytl uživatel mapy - Městské lesy Doksy, s.r.o. Jako podkladová mapa byla využita veřejně dostupná data ČÚZK.
Ekonomické parametry
Vytvořené mapové podklady mohou být užitečným nástrojem pro odborného lesního hospodáře pro jeho rozhodování. Zejména kombinace vyjádření potenciálu a rizika umožňuje optimalizovat ekonomické přínosy využití disponibilní nadzemní biomasy při eliminaci rizik. Využíváním těžebních zbytků může majiteli navýšit zisk z mýtní těžby o cca 60 Kč.m-3, a to úsporou nákladů na úklid klestu (cca 50 kč.m-3) a samotným prodejem těžebních zbytků (ca 8-10 Kč.m-3). Minimalizace rizik spočívá především v zabránění degradace stanoviště (lesní půdy) a v udržení dlouhodobě vyrovnané produkce dřeva.
Označení certifikačního orgánu
—
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů