Metodika pro identifikaci smrků rezistentních vůči náletu podkorního hmyzu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60460709%3A41320%2F23%3A96793" target="_blank" >RIV/60460709:41320/23:96793 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.fld.czu.cz/cs" target="_blank" >https://www.fld.czu.cz/cs</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Metodika pro identifikaci smrků rezistentních vůči náletu podkorního hmyzu
Popis výsledku v původním jazyce
Metodika se zaměřuje na identifikaci stromů nebo porostů, které jsou potenciálně odolné vůči napadení lýkožroutem smrkovým Ips typographus. První část se zaměřuje na identifikaci jednotlivých stromů, které pravděpodobně přežijí gradaci. Využívá komplexní přístup, který začíná měřením délky korun a hodnocením defoliace stromů. Hlavním kritériem je poměr délky koruny k celkové výšce stromu, který udává pravděpodobnost přežití stromů. Důležitá jsou také pomocná kritéria, jako jsou defoliace koruny a primární struktury, která ovlivňují přežití stromů. Druhá část metodiky se zabývá využitím dálkového průzkumu Země a vegetačního indexu EVI k identifikaci odolných porostů nebo jejich částí. Tento cíl využívá širokou škálu zdrojů dat včetně PlanetScope, LANDSAT a Sentinel-2. Doplňková data pocházejí z programu CORINE Land Cover a lesnických databází. Celkový pracovní postup zahrnuje vytvoření databáze družicových dat a charakteristik porostů v geografickém informačním systému (GIS), vytvoření masky vzrostlých smrkových porostů a výpočet vegetačního indexu EVI. Metodika přispívá k lepšímu pochopení a ochraně lesních ekosystémů.
Název v anglickém jazyce
Methodology for the identification of spruces resistant to attack by bark beetles
Popis výsledku anglicky
The methodology focuses on the identification of trees or stands that are resistant to infestation by the spruce bark beetle Ips typographus. The first part focuses on the identification of individual trees that are likely to survive the gradation. It uses a comprehensive approach that begins with crown length measurements and an assessment of tree defoliation degree. The main criterion is the ratio of crown length to the total tree height, which indicates the probability of tree survival. Additional criteria, such as total and primary crown defoliation, are also important and influence tree survival. The second part of the methodology deals with the use of remote sensing data and the vegetation index EVI to identify resistant stands or parts of stands. This objective suggests the use of a wide range of data sources, including PlanetScope, LANDSAT and Sentinel-2. Additional data come from the CORINE Land Cover program and forestry databases. The general workflow incorporates a compilation of the satellite-borne data with terrestrial stand characteristics recorded in a geographic information system (GIS), creating a mask of mature spruce stands, and quantification of the vegetation index EVI. Our methodological approach contributes to a better understanding of spruce survival mechanisms during bark beetle outbreaks and improvement of the forest ecosystem protection methods.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
—
OECD FORD obor
40102 - Forestry
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/QK1910480" target="_blank" >QK1910480: Vývoj integrovaných moderních a inovovaných způsobů diagnostiky a ochrany smrkových porostů s použitím semiochemikálií a metod molekulární biologie.</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
N
Číslo předpisu
MZE - 66312/2023 – 16222/M264
Technické parametry
Metodika o rozsahu 52 stran.
Ekonomické parametry
Metodika má přímé, ale i nepřímé ekonomické přínosy. Mezi přímé efekty v oblasti ochrany lesa můžeme zařadit především prostorovou optimalizaci obranných opatření. Tento přímý efekt může být v rozsahu několik set až tisíců Kč na hektar.
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo zemědělství ČR
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů