Identifikace zdrojů znečistění atmosféry v průmyslových oblastech za využití stabilních izotopů olova
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60460709%3A41330%2F17%3AN0000086" target="_blank" >RIV/60460709:41330/17:N0000086 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Identifikace zdrojů znečistění atmosféry v průmyslových oblastech za využití stabilních izotopů olova
Popis výsledku v původním jazyce
V předkládané metodice popisujeme využití sněhů a lišejníků ve spojení s koncentrační a izotopovou analýzou olova v identifikaci zdrojů průmyslového znečistění. Výsledky našich analýz jsme porovnali se standardním postupem založeným na analýze PM10. Zjistili jsme, nejširší rozsah izotopového složení 206Pb/207Pb u vzorků sněhů. Souvislá sněhová pokrývka jednak zabraňuje opětovnému víření deponovaných částic a na její povrch se deponují zejména těžší částice, které mají relevanci k lokálním zdrojům. V blízkosti provozu železáren v Ostravě jsme ve vzorcích sněhů identifikovali stejný izotopový signál, který přísluší zpracování železné rudy, zatímco vzorky PM10 ve stejném vzorkovacím bodě tento signál nevykázaly. Frakce PM10 je závislá na okamžitém proudění vzduchu, navíc tyto částice setrvávají v atmosféře delší dobu a proto je izotopový signál z tohoto zdroje více homogenizován. Naproti tomu, epifytické druhy lišejníků přijímají vlhkost výhradně z atmosféry a s vlhkostí se do nich dostávají i kontaminanty z atmosféry. Během svého několikaletého života tak integrují dlouhodobé působení emisí na daném místě. Nejúčinnějšími pro tento typ studií se jeví vzorky sněhu v kombinaci s PM10.
Název v anglickém jazyce
Identification of sources of atmospheric pollution in industrial areas using stable lead isotopes
Popis výsledku anglicky
This certified methodology describes the use of snow and lichen samples coupled with concentration and isotope analyses for the identification of sources of atmospheric pollution in industrial areas. the results have been compared with the conventional use of PM10 analyses. Snow samples have been proposed as the most suitable for this purpose especially when identifying local and immediate sources. On the other hand, lichen samples integrate such information for several years and can provide information about the past contamination of the atmosphere. PM10 analyses provide information based on the prevailing wind directions and are limited to the actual sampling sites. We propose the combination of snow and PM10 analyses.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
—
OECD FORD obor
10511 - Environmental sciences (social aspects to be 5.7)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/7F14330" target="_blank" >7F14330: A new methodological approach for identification of industrial pollution: Isotope fingerprinting and bacterial community changes</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
M037/M/2017
Číslo předpisu
—
Technické parametry
Certifikovaná metodika byla publikována v rámci projektu ISOFIN 7F14330, Česko-norský výzkumný program CZ09
Ekonomické parametry
Certifikovaná metodika prezentuje účinný nástroj pro identifikaci zdrojů atmosférického znečištění, konkrétně v průmyslové oblasti Ostravska.
Označení certifikačního orgánu
Česká společnost pro jakost, z.s.
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů