Krize objektu. Mezi surrealistickým uměním a fenomenologickou filozofií
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60461071%3A_____%2F21%3AN0000039" target="_blank" >RIV/60461071:_____/21:N0000039 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Krize objektu. Mezi surrealistickým uměním a fenomenologickou filozofií
Popis výsledku v původním jazyce
Pro myšlení Miroslava Petříčka je charakteristická schopnost nalézat překvapivé souvislosti mezi zdánlivě nesouvisejícími oblastmi jako byly Bretonovy a Husserlovy pražské přednášky. Spojuje je totiž nejen téma krize, ale i proměňující se vztah objektu a subjektu nebo konstrukce a destrukce. Interpretoval-li totiž Breton podle Petříčka psychický automatismus jako experiment s vědomím, který tím, že se zbavuje kontroly, se zároveň otevírá surrealitě reality, používal přitom postupy rezonující s Husserlovou pozdní fenomenologií. Husserl ve svých pražských přednáškách podobně jako Breton shrnul dosavadní výsledky fenomenologického bádání a naznačil budoucí směřování. Podle svých slov při tom vycházel z obratu v hodnocení věd na přelomu 19. a 20. století, který se netýkal vědeckosti, nýbrž toho, co pozitivisticky pojaté vědy mohou znamenat pro moderního člověka.
Název v anglickém jazyce
Crisis of the Object. Between Surrealist Art and Phenomenological Philosophy
Popis výsledku anglicky
Miroslav Petříček's thinking is characterised by his ability to find surprising connections between seemingly unrelated areas, such as Breton's and Husserl's Prague lectures. They are connected not only by the theme of crisis, but also by the changing relationship between object and subject or construction and destruction. According to Petříček, if Breton interpreted psychic automatism as an experiment with consciousness, which, by removing itself from control, simultaneously opens up to the surreality of reality, he used methods resonating with Husserl's late phenomenology. In his Prague lectures, Husserl, like Breton, summarized the results of phenomenological research to date and outlined future directions. In doing so, he said, he drew on a turn in the evaluation of the sciences at the turn of the nineteenth and twentieth centuries, which was not about scientificity but about what positivistically conceived sciences could mean for modern man.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
60401 - Arts, Art history
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Myšlení hranice/ hranice myšlení
ISBN
978-80-246-4823-1
Počet stran výsledku
8
Strana od-do
32-39
Počet stran knihy
370
Název nakladatele
Karolinum
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—