K problematice optoelektronických přepínačů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60461373%3A22310%2F03%3A00008289" target="_blank" >RIV/60461373:22310/03:00008289 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
K problematice optoelektronických přepínačů
Popis výsledku v původním jazyce
Článek se zabývá problematikou optických přepínačů, které jsou základním elementem moderních komunikačních systémů. Cílem práce bylo vyšetřit chování kondenzátoru s natáčivou elektrodou experimentálně a najít vhodný model k popisu. Na navrženém a zhotoveném makromodelu byla provedena měření náklonu natáčivé elektrody kondenzátoru na mezielektrodovém napětí. Získané výsledky byly porovnány s výpočtem založeným na výrazech odvozených a) z virtuální práce natáčivé elektrody a b) z přitažlivé síly podle Coulombova zákona. Z vypočtených elektrických momentů byla sestavena soustava isopotenciál znázorňující závislost těchto momentů na náklonu elektrody při konstantním napětí. Reakce systému byla odvozena porovnáním mechanického a elektrického momentu. Odvozené výrazy byly použity k odhadu parametrů mikrosystému, který je popsán v práci [ 6 ].
Název v anglickém jazyce
On the problems of optoelectronics switches
Popis výsledku anglicky
The paper deals with optical switches, which are one of the basic elements of advanced communication systems. The aim of the work was to investigate experimentally the behaviour of a capacitor with a turning electrode and to propose an apropriate model.Measurements of the slope of the turning electrode vs external voltage were carried out on a designed and manufactured macromodel. Obtained experimental results were compared with expressions derived from both a) virtual work and b) atractive force givenby Coulomb law. On the base of the computed electrical moments the set of contours was made up describing dependence of electrical moments on electrode's tilting. The reaction of the systems was obtained by comparing mechanical and electrical moments.Derived expressions were applied for an estimation of parameters of microelement described in paper [6].
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
JA - Elektronika a optoelektronika, elektrotechnika
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2003
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Fine Mechanics and Optics
ISSN
0447-6441
e-ISSN
—
Svazek periodika
48
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
22-27
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—