Současné metody měření velikosti částic farmaceutických látek a jejich omezení
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60461373%3A22310%2F14%3A43897877" target="_blank" >RIV/60461373:22310/14:43897877 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Současné metody měření velikosti částic farmaceutických látek a jejich omezení
Popis výsledku v původním jazyce
Velikost a tvar částic ovlivňuje výrobu a chování pevných lékových forem. Nejpoužívanějšími metodami analýzy velikosti částic jsou laserová difrakce a obrazová analýza. Tyto metody pracují na rozdílných principech a v rozdílných rozsazích měřitelných velikostí. Porovnatelné jsou proto pouze takové výsledky, které byly měřeny pomocí stejné metody při stejných podmínkách. Laserová difrakce je jednoznačně rychlejší, pokud je pro ni dříve vyvinutá tzv. metoda měření. Metoda měření je unikátní pro každý materiál a garantuje reprodukovatelnost měření dané látky. Naproti tomu, obrazová analýza je levné a nevyžaduje vývoj metody měření. Navíc poskytuje informace o tvaru částic. Zatímco laserová difrakce je vhodná metoda pro rutinní měření, obrazová analýza jestále používanou metodou, a to především ve fázích vývoje pevných substancí.
Název v anglickém jazyce
Current Methods of Meassurement of Pharmaceutical Particles Size and Their Restrictions
Popis výsledku anglicky
The particle size and shape of raw materials influence the manufacture and behavior of solid dosage forms. The most widely used methods of particle size measurement are laser diffraction and image analysis. These methods are based on different principlesand measurement ranges. Only the results obtained by the same method under the same conditions can be compared. Laser diffraction is significantly faster if a validated method is known. The method is defined for every raw material to guarantee reproducibility of measurement. Image analysis is inexpensive and does not require the validated method. Shape information is easily provided by image analysis. Laser diffraction is a suitable method for routine quality control. Image analysis is an optimal technique for development of pharmaceuticals.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
FR - Farmakologie a lékárnická chemie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2014
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Chemické listy
ISSN
0009-2770
e-ISSN
—
Svazek periodika
108
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
50-55
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—