Charakterizace uhlÍkatÝch Úsad a katalyzatorŮ v procesu dehydro-aromatizace metanu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60461373%3A22310%2F17%3A43915156" target="_blank" >RIV/60461373:22310/17:43915156 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Charakterizace uhlÍkatÝch Úsad a katalyzatorŮ v procesu dehydro-aromatizace metanu
Popis výsledku v původním jazyce
Proces přímé katalytické transformace metanu na aromatické uhlovodíky za neoxidativních podmínek (MDA) je jednou z nadějných metod transformace zemního plynu (popř. bioplynu) na uhlovodíky vyšší užitné hodnoty, jako je například benzen a toluen. Hlavním problémem této reakce, bránícím jejímu průmyslovému využití, je však rychlá deaktivace katalyzátoru v důsledku tvorby uhlíkatých úsad. Tvorba uhlíkatých úsad v MDA reakci je komplexní proces zahrnující tvorbu široké palety úsad od olefinických přes grafitické až po kondenzované (aromatické). Popis strukturních vlastností katalyzátoru a vznikajících uhlíkatých úsad je důležitou etapou vývoje tohoto procesu. Hlavním cílem prezentovaného výzkumu je optimalizace nejen vlastností katalyzátoru, ale i procesních podmínek aromatizační reakce. V této práci byla studována tvorba uhlíkatých úsad na katalyzátorech na bázi zeolitu H/ZSM-5 modifikovaných přídavkem molybdenu (4 % Mo) při různých reakčních teplotách a tlacích. Časový vývoj charakteru uhlíkatých úsad během reakčního procesu byl charakterizován pomocí metod TGA/DSC, elementární prvkové analýzy, infračervené spektroskopie s Furierovou transformací, Ramanovy spektroskopie a sorpčními metodami (BET). V rámci optimalizace procesu byla kromě reakčních podmínek studována i možnost zpětné reaktivace katalyzátoru v oxidační atmosféře, kde byl sledován vliv délky a teploty reoxidačních cyklů na stabilitu katalyzátoru.
Název v anglickém jazyce
Characterization of carbonaceous deposits in methane-aromatization process
Popis výsledku anglicky
Methane dehydro-aromatization (MDA) over Mo doped zeolites is a non-oxidative route providing aromatics from methane and this process has a potential to be an alternative to other technologies for natural gas transformation, such as methane oxidative coupling, steam reforming or methane partial oxidation. The main drawback, hampering its possible industrial application, is a relatively fast deactivation of the catalyst by formation of coke deposits under reaction conditions (~700 o C, atmospheric pressure). In this contribution the time evolution of the amount and the nature of the coke deposits were followed by TGA/DSC, Ramann spectroscopy, FTIR and N2 sorption methods (BET). The possible ways of the catalyst reactivation were also examined.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
10406 - Analytical chemistry
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Sborník příspěvků termoanalytického semináře TAS 2017
ISBN
978-80-86238-71-1
ISSN
—
e-ISSN
neuvedeno
Počet stran výsledku
7
Strana od-do
37-43
Název nakladatele
Univerzita Pardubice
Místo vydání
Pardubice
Místo konání akce
Ostrava
Datum konání akce
10. 10. 2017
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—