Sledování agresivity korozního prostředí a vývoj senzoru pro měření vodního filmu v expoziční komoře
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60461373%3A22310%2F20%3A43921648" target="_blank" >RIV/60461373:22310/20:43921648 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://content.sciendo.com/downloadpdf/journals/kom/64/1/article-p19.xml" target="_blank" >https://content.sciendo.com/downloadpdf/journals/kom/64/1/article-p19.xml</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Sledování agresivity korozního prostředí a vývoj senzoru pro měření vodního filmu v expoziční komoře
Popis výsledku v původním jazyce
"Jednou z možností jak získat umělou patinu na mědi je vystavení mědi koroznímu prostředí. Běžně se k tomuto účelu používají různé roztoky na bázi chloridů, amoniaku, či polysulfidů. Dále se ukazuje, že patina se také tvoří i v prostředí se zvýšenou koncentrací SO2 v atmosféře. Tento postup byl testován v malé (30 l) expoziční komoře, kdy byla sledována agresivita prostředí a kde byl prokázán pozitivní vliv střídání kondenzační a sušící fáze. Na základě tohoto experimentu byla navržena poloprovozní komora o objemu 2 m3, pro kterou byl z důvodu zajištění osušení povrchu předmětu vyvinut a testován senzor pro přítomnost vodního filmu. Sledování agresivity prostředí ukázalo, že hodnoty pH a koncentrace SO2 v atmosféře jsou stabilní přibližně po 5 hodinách a ideální vstupní koncentrace SO2 je 17,7 g m-3, při které se pH ustálí na 2,7-3. Záznamem změny napětí na senzoru bylo možné sledovat tvorbu a vysychání vodního filmu během cyklování kondenzační a sušící fáze.
Název v anglickém jazyce
Monitoring of corrosive environment aggressiveness and development of a sensor for monitoring of the water film in exposure chamber.
Popis výsledku anglicky
/ Exposure of copper in corrosive environment is possible way, how to obtain artificial patina. Various solutions based on chloride, ammonia or polysulfide are commonly use in this purpose. Furthermore, it appears that the patina is also formed in an environment with an increased concentration of SO2 in the atmosphere. This procedure was tested in a small (30 l) exposure chamber, where the aggressiveness of the environment was monitored and where the effect of alternating the condensation and drying phases was shown to be positive. Based on this experiment, a 2 m3 pilot chamber was designed for which a water film sensor was developed and tested to ensure drying of the object surface. Monitoring of the aggressiveness of the environment showed that the pH and SO2 concentrations in the atmosphere are stable after approximately 5 hours and the ideal input SO2 concentration is 17.7 g m-3 at which the pH stabilizes at 2.7-3. By recording the voltage variation on the sensor, it was possible to monitor the formation and drying of the water film during the cycling of the condensation and drying phases."
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
20501 - Materials engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Koroze a ochrana materiálu
ISSN
0452-599X
e-ISSN
—
Svazek periodika
64
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
DE - Spolková republika Německo
Počet stran výsledku
4
Strana od-do
19-22
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—