Porovnání provozu dvou modelů s použitým odlišným typem membrány v aktivaci
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60461373%3A22320%2F07%3A00018799" target="_blank" >RIV/60461373:22320/07:00018799 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Porovnání provozu dvou modelů s použitým odlišným typem membrány v aktivaci
Popis výsledku v původním jazyce
Aktivační proces je dnes nejrozšířenějším způsobem biologického čištění odpadních vod na městských čistírnách, přesto je však spojen s určitými nedostatky. Ty mohou být zapříčiněny nedokonalou separací vyčištěné odpadní vody od aktivovaného kalu v sedimentačních objektech. Jako možná alternativa, která zaznamenala v posledních letech značný rozvoj, se nabízí membránová technologie. Ta je realizována jako klasický aktivační proces, kde je namísto separace v dosazovacích nádržích použita membrána jako prostředku k oddělení pevné a kapalné složky. Tento projekt byl zaměřen na problematiku využití membránové technologie pro čištění odpadních vod z malých zdrojů znečištění. V jeho rámci byly za daných technologických a kultivačních podmínek provozovány dvamodely čistírny odpadních vod s ponořeným membránovým modulem v aktivaci.
Název v anglickém jazyce
Comparison two models operated with different type of membrane in activation tank
Popis výsledku anglicky
Conventional activated sludge process is widely used in treating municipal wastewater. In spite of that there are some disadvantages in operation which could be caused by imperfect separation of treated wastewater and activated sludge in settling tanks.In recent decades membrane coupled activated sludge process have shown great potential to revolutionize conventional wastewater treatment. The high chemical and microbiological quality effluent independent on separation properties of activated sludge andlimited footprint make membrane technology a high-tech wastewater treatment solution. Two models with different type of submerged membrane and in different conditions were investigated. First of the operated pilot scale plant was fit with hollow fiber membranes and was located at wastewater treatment plant at Roztoky near Prague. The second one which was situated at CWWTP Prague use as a filtration instrument flat sheet membranes.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
DJ - Znečištění a kontrola vody
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2007
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Odpadní vody 2007 - Brno
ISBN
978-80-239-9618-0
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
4
Strana od-do
37-40
Název nakladatele
Ta-Service, s. r. o.
Místo vydání
Brno
Místo konání akce
—
Datum konání akce
—
Typ akce podle státní příslušnosti
—
Kód UT WoS článku
—