Charakteristiky zdrojů akustické emise během sorpce a penetrace vodíku v ocelích
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60461373%3A22320%2F08%3A00019712" target="_blank" >RIV/60461373:22320/08:00019712 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Charakteristiky zdrojů akustické emise během sorpce a penetrace vodíku v ocelích
Popis výsledku v původním jazyce
Tato práce ukazuje metodu měření akustické emise jako velmi vhodnou pro sledování míry navodíkování a desorpce vodíku u ocelí. Byla prokázána nezávislost výskytu událostí s vysokou energií na průběhu kontinuální emise během katodického navodíkování v kyselém prostředí. Dále poukazuje na rozdílnost průběhů záznamů emise během navodíkování a následné desorpce za zvýšených teplot u jednotlivých druhů ocelových materiálů a to z ocelí uhlíkových nelegovaných, austenitických korozivzdorných a vysoce pevných ocelí. Je zde zhodnocen vliv teploty, druhu elektrolytu, proudové hustoty, a stav povrchu vzorků na průběh kontinuální emise. V závěru práce je poukázáno na další možné využití nedestruktivní testovací metody je tzv. Transient Record Analysys, která umožňuje nahlédnout přímo na průběh jednotlivých impulsů. Práce ukázala na přímé souvislosti mezi průběhem konkrétních vysoce energetických impulsů a daným sorpčním procesem.
Název v anglickém jazyce
Characteristics of acoustic emission signals measured during hydrogen penetration processes in steels
Popis výsledku anglicky
This work shows that acoustic emission is usable for monitoring hydrogen charging and desorption processes in steel. Independence of high-energy hits on continual acoustic emission was demonstrated during cathodic hydrogen charging in acid environment. Differences in desorption between three kinds of hydrogen charged steels (low-alloyed, austenitic and high-strength steel) during hydrogen desorption in intermediate temperature by acoustic emission measuring was approved. The influence of temperature changes, electrolyte type, current density and surface condition of specimens on continual acoustic emission during hydrogen charging is discussed. Another possibility this type of none destructive testing is the Transient Recorder Analysis (TRA). The finalsection of experimental part shows the effectiveness of this technique to identify similar AE events and possibility to distinguish different hits during hydrogen charging.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
CI - Průmyslová chemie a chemické inženýrství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2008
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Konference CHEO 7
ISBN
978-80-7080-698-2
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
9
Strana od-do
—
Název nakladatele
VŠCHT Praha
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Praha
Datum konání akce
9. 9. 2008
Typ akce podle státní příslušnosti
CST - Celostátní akce
Kód UT WoS článku
—