BIOLOGICKÁ PŘEMĚNA OXIDU UHLIČITÉHO A VODÍKU NA METAN S VYUŽITÍM HYDROGENOTROFNÍCH METHANOGENŮ
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60461373%3A22320%2F18%3A43916432" target="_blank" >RIV/60461373:22320/18:43916432 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
BIOLOGICKÁ PŘEMĚNA OXIDU UHLIČITÉHO A VODÍKU NA METAN S VYUŽITÍM HYDROGENOTROFNÍCH METHANOGENŮ
Popis výsledku v původním jazyce
Anaerobní fermentace patří mezi rozšířenou biotechnologii v oblasti čištění odpadních vod, stabilizace kalů a zpracování organických odpadů. Produktem fermentace je bioplyn, jehož hlavními složkami jsou methan a oxid uhličitý. Oxid uhličitý je hlavní znečišťující složka bioplynu, který snižuje jeho energetický potenciál. Pro jeho odstranění a obohacení bioplynu až na úroveň zemního plynu (tzv. biomethan) se v současné době používají hlavně fyzikálně-chemické procesy (absorpce, adsorpce, membránová a kryogenní separace), které potřebují dodávky chemikálii nebo vysoké teploty, tlaky a jsou tak ekonomickou zátěží na provoz i investice. Hydrogenotrofní methanogeny jsou známy již dlouhou dobu jako běžná součást kultury anaerobního fermentoru, zvýšená pozornost je jim však věnována až v posledních letech díky schopnosti biologicky transformovat oxid uhličitý a vodík na methan pomocí tzv. Wolfova cyklu. V tomto cyklu dochází k redukci oxidu uhličitého podobně jako je tomu u Sabatierovy rovnice (4 H2 + CO2 → CH4 + 2 H2O). Tato přeměna probíhá za příznivějších podmínek, než je tomu u komerčně používaných fyzikálně-chemických procesů. Proces biologické přeměny bioplynu na biomethan pomocí vodíku může být realizován dvěma způsoby, jednak zaváděním vodíku přímo do anaerobního fermentoru „in situ“ nebo využitím externího bioreaktoru s obohacenou kulturou hydrogenotrofních methanogenů „ex-situ“ Část příspěvku zkoumá a porovnává možnosti zavádění vodíku a provozu reaktorů ex-situ a in-situ přičemž bude brán zřetel na limitace jednotlivých uspořádání a efektivitu konverze oxidu uhličitého na methan.
Název v anglickém jazyce
Biological conversion of carbon dioxide and hydrogen to methane using hydrogenotrophic methanogens
Popis výsledku anglicky
Anaerobic fermentation is one of the expanded biotechnology in the field of sewage treatment, sludge stabilization and organic waste treatment. The fermentation product is biogas, the main components of which are methane and carbon dioxide. Carbon dioxide is the major pollutant component of biogas that reduces its energy potential. Hydrogenotrophic methanogens have been known for a long time as a common part of the anaerobic fermentor culture, but their attention has been paid in recent years to their ability to biologically transform carbon dioxide and hydrogen into methane using Wolf's cycle. The process of biological biogas conversion to biomethane using hydrogen can be carried out in two ways, either by introducing hydrogen directly into the anaerobic fermenter "in situ" or by using an ex-situ bioreactor enriched by hydrogenotrophic culture. The paper examines and compares the possibilities of introducing hydrogen and reactor operation of ex-situ and in-situ, taking into account the limitations of individual arrangements and the efficiency of conversion of carbon dioxide to methane.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
20704 - Energy and fuels
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Zborník prednášok 10. bienálnej konferencie s medzinárodnou účasťou Odpadové vody 2018
ISBN
978-80-973196-0-1
ISSN
—
e-ISSN
neuvedeno
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
197-2013
Název nakladatele
Asociace čistírenských expertů SR (AČE SR)
Místo vydání
Bratislava
Místo konání akce
Štrbské Pleso
Datum konání akce
17. 10. 2018
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—