Replika prstu pro studium adheze antibakteriálních mikro částic na povrchu kůže
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60461373%3A22340%2F22%3A43925638" target="_blank" >RIV/60461373:22340/22:43925638 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://biomimetic-lab.vscht.cz/wp-content/uploads/2020/02/FV-Rise-Up.pdf" target="_blank" >http://biomimetic-lab.vscht.cz/wp-content/uploads/2020/02/FV-Rise-Up.pdf</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Replika prstu pro studium adheze antibakteriálních mikro částic na povrchu kůže
Popis výsledku v původním jazyce
Důraz na osobní hygienu a ochranu proti patogenům zapříčinil, že biocidní přípravky určené k dezinfekci rukou se staly neodmyslitelnou součástí každodenního života. Dezinfekční účinek takových přípravků je sice ihned po aplikaci dostatečný, ale doba trvání je značně omezená. To je zapříčiněno především opakovaným kontaktem s kontaminovanými povrchy, pocením a otěrem. Pro zajištění dlouhodobější ochrany musí být prostředek opakovaně aplikován. Za účelem zvýšení uživatelského komfortu a celkové spolehlivosti dezinfekce je žádoucí účinek biocidních přípravků na rukou prodloužit. Zapouzdření aktivní biocidní látky do mikročástic (např. ve formě pudru či suspenze) ulpívajících v papilárních liniích prstů má díky postupnému uvolňování aktivní látky zajistit prodloužený ochranný účinek vůči bakteriální a virové kontaminaci. Velikost takových částic musí dovolovat depozici částic na povrchu dlaní a prstů bez nepříjemných senzorických vjemů. Během vývoje nosičů s prodlouženým účinkem je třeba chování připravených částic na rukou studovat za podmínek, které napodobují běžné denní činnosti. Avšak přímá aplikace částic na prsty významně znesnadňuje či přímo vylučuje použití analytických nástrojů jako je elektronová mikroskopie či optická profilometrie. Předložený funkční vzorek je navlékací silikonový odlitek jednoho prstu, který zachycuje topologii papilárních linií a zároveň umožnuje věrnou manipulaci s předměty denní potřeby a následnou pokročilou analýzu (např. zjištění množství deponovaných částic, vývoj množství částic v čase po interakci s povrchem, odolnost vůči otěru). Povrch umělého prstu je též vhodný při studiu baktericidních vlastností nosičů aktivních látek za definovaných podmínek řízené kontaminace.
Název v anglickém jazyce
Finger replica for a study of an adhesion of antibacterial microparticles on human skin
Popis výsledku anglicky
This writing sums up tested materials and method for finger replica preparation via double imprinting method, i. e. negative and then positive replica preparation. Final solution lies in negative creation from FIMO (a material based on PVC and phthalates) which is incorporated in a specially designed mold and can be filled with silicon to create desired replica after its harddening. Prepared sample was used for a demonstration of particle adhesion in papillary lines via SEM imaging.
Klasifikace
Druh
G<sub>funk</sub> - Funkční vzorek
CEP obor
—
OECD FORD obor
20501 - Materials engineering
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2022
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
FV-2022-06
Číselná identifikace
FV-2022-06
Technické parametry
Příjemce a uživatel jsou stejný subjekt - smlouva se neuzavírá
Ekonomické parametry
Byl vyroben funční vzorek pro standardizaci testování adhezních vlastností mikročástic na lidský prst. Zařízení umožňuje využití jinak nedostupných anlytických metod.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
60461373
Název vlastníka
VŠCHT Praha, Ústav chemického inženýrství
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
V - Výsledek je využíván vlastníkem
Požadavek na licenční poplatek
—
Adresa www stránky s výsledkem
http://biomimetic-lab.vscht.cz/wp-content/uploads/2020/02/FV-Rise-Up.pdf