Metodika pro vizualizaci vnitřní struktury malířského díla s využitím nových metod na bázi rentgenového záření
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60461446%3A52810%2F16%3A%230000206" target="_blank" >RIV/60461446:52810/16:#0000206 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://invenio.nusl.cz/record/203455" target="_blank" >http://invenio.nusl.cz/record/203455</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Metodika pro vizualizaci vnitřní struktury malířského díla s využitím nových metod na bázi rentgenového záření
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem metodiky je zapojit nově testované a nově vyvinuté metody umožňujících zobrazení vnitřní struktury výtvarného díla do běžného restaurátorského průzkumu. Metodika se přitom cíleně zaměřuje jen na metody využívající rentgenové záření – rtg. radiografii (XRR) a rtg. fluorescenci (XRF), a to včetně makroskopického rtg. fluorescenčního skenování. Metodika zahrnuje testování radiografických zařízení s pixelovými detektory nově vyvinutých v rámci projektu a zhodnocení jejich přínosu pro praktický průzkum techniky malby vyplývající s mimořádného prostorového rozlišení, materiálové citlivosti a mobility.
Název v anglickém jazyce
The methodology for visualization of the internal structure of the painting using novel x-ray based methods
Popis výsledku anglicky
Aim of the methodology is to involve the newly tested a newly developed methods, which allow displaying an internal structure of a painting, into the routine conservation/restoration research. The methodology is yet specifically focused only on methods using X-rays, i.e. X-ray radiography (XRR) and X-ray fluorescence (XRF) (including macroscopic XRF scanning). The methodology includes testing the radiographic equipment with pixel detectors, which has been newly developed within the project, and assesses its contribution to the practical survey of painting techniques reflecting its exceptional spatial resolution, materials sensitivity and mobility.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/DF12P01OVV048" target="_blank" >DF12P01OVV048: Nová mobilní zařízení, laboratoř a metodika pro nedestruktivní materiálovou analýzu výtvarného umění v kontextu ochrany kulturního dědictví</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
Metodika ALMA 2016/001
Číslo předpisu
Osvědčení č. 104; č.j. MK 20895/2016 OVV; sp.zn. MK-S 147/2012 OVV
Technické parametry
Metodika je určena zejména restaurátorům, kteří rutinně nebo alespoň příležitostně využívají zobrazovací optické a radiografické metody v rámci průzkumu malířských výtvarných děl. Je ale také určena všem dalším odborným profesím, které se na průzkumu podílejí (tj. přírodovědcům a historikům umění). Postupy, které jsou v metodice uvedeny, významně rozšiřují stávající zavedenou praxi, která dostatečně nevyužívá potenciál přístrojů a znalostí, které v oboru existují.
Ekonomické parametry
Přínosem metodiky je především popis, jak rozšířit stylovou a výtvarnou analýzu zobrazovacími metodami o materiálově-technologická data získaná in situ a bez odběru vzorků, tedy bez nutné vazby na restaurování studovaného díla. S využitím nových metod se průzkum jako celek stává efektivnější, levnější a výrazně šetrnější pro samotné dílo. Lze také snáze revidovat a doplňovat informace v historických dokumentacích.
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo kultury, Maltézské náměstí 1,Praha 1, odbor OVV
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů