Porovnání parametrů hlasových polí u hlasových profesionálů a začínajících studentů herectví
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61384984%3A51110%2F08%3A%230000049" target="_blank" >RIV/61384984:51110/08:#0000049 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Porovnání parametrů hlasových polí u hlasových profesionálů a začínajících studentů herectví
Popis výsledku v původním jazyce
Hlasové pole je vyšetřovací metoda, která popisuje kvantitativních vlastností hlasu. Podstatou je zobrazení maximálního dynamického rozsahu hlasu (SPL) vzhledem k tónovému rozsahu v celém jeho rozsahu. Na základě metodiky (MARC HAMU) pro hodnocení celkových fyziologických možností hlasu byl pořízen záznam různých hlasových úkonů (habituální a opřená řeč, hlasitá řeč, křičení a zpěv) 20 hlasových profesionálů (herců i zpěváků) a nahrávky 20 studentů 1. ročníku herectví na DAMU. Programem ParVRP byly hodnoceny parametry mluvních i zpěvních hlasových polí. Porovnání parametrů hlasových polí ukazuje, že podstatním rozdílem v parametrech hlasových polí mezi hlasovými profesionály a studenty je v dynamice hlasu, kdy profesionálové tvoří hlas hlasitěji a různých maximálně dosažitelných hlasitostech při řeči a zpěvu, kde hlasoví profesionálové dosahují obdobné maxima i pro řeč i pro zpěv, kdežto studenti dosahovali v průměru o 7 dB nižších maximálních hlasitostí.
Název v anglickém jazyce
The comparison of voice range profile parameters between voice professionals an beginning students of acting
Popis výsledku anglicky
Voice range profile (VRP) is an examination, which describes quantitative properties of a voice of the subject. In fact VRP describes maximal dynamic range (SPL) relative to whole tonal range. On the basis of developed methodology for general evaluationof the physiologic properties of subject?s voice were recorded utterances of different vocal tasks - habitual and supported speaking; aloud voice; singing voice; and shouting. The recordings were made for 20 voice professionals (actors and singers) and for 20 nonprofessionals ? the first year students of acting. All VRPs of different voice manners were parametric evaluated by developed program ParVRP. The comparison of parametric VRPs showed that the main difference between professionals and students are 1) professionals had in general higher loudness and 2) the professionals reach comparable maximal loudness for singing and for speech, but students had in average of 7 dB lower maximal loudness for singing than for speech.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
BI - Akustika a kmity
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/1M0531" target="_blank" >1M0531: Výzkumné centrum hudební akustiky</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2008
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Proceedings of the 4th International Symposium "Material-Acoustic-Place 2008"
ISBN
978-80-228-1911-4
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
—
Název nakladatele
Vydavatelstvo TU vo Zvolene
Místo vydání
Zvolen
Místo konání akce
Zvolen
Datum konání akce
17. 9. 2008
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—