Funkčně gradované materiály
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61389021%3A_____%2F06%3A00045187" target="_blank" >RIV/61389021:_____/06:00045187 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Funkčně gradované materiály
Popis výsledku v původním jazyce
Funkčně gradované materiály (FGM) jsou relativně novou třídou materiálů, které představují především díky svým výborným termomechanickým vlastnostem vhodné řešení materiálových otázek v mnoha progresivních průmyslových aplikacích. FGM jsou obvykle definovány jako materiály vyznačující se ve svém objemu cíleně vytvořenou proměnnou mikrostrukturou nebo složením. Tyto změny jsou záměrně navrhovány a řešeny tak, aby výsledné vlastnosti materiálu odpovídaly rozdílným funkčním požadavkům kladeným na jednotlivé části budoucího výrobku. Referativní článek poskytuje základní přehled o konceptu funkčně gradovaných materiálů, jejich současných praktických aplikacích, dělení z hlediska průběhu gradační funkce, přednostech a nedostatcích. Dále jsou shrnuty jednotlivé techniky používané pro výrobu FGM s důrazem na metody termického stříkání. Rovněž je pojednáno o mechanických a tepelných vlastnostech FGM a základních metodách jejich měření.
Název v anglickém jazyce
Functionally Graded Materials
Popis výsledku anglicky
Functionally graded materials (FGMs) are relatively new class of materials providing, due to their good thermomechanical properties, solution to many advanced industrial applications. The most often used definition says that FGM is a material characterized by a gradual change of microstructure and/or composition in its volume, which is designed and manufactured in order to achieve different functional requirements at different locations of the part. This review paper provides basic information on the functionally graded material conception, up to date practical applications of FGMs and their division into classes with respect to types of gradation function. The paper also summarizes advantages and disadvantages of FGMs in comparison with classical materials, and deals with basic methods used for FGM?s production emphasizing thermal spray technology. Mechanical and thermal properties of FGMs and basic measuring methods are discussed.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
JI - Kompositní materiály
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
Z - Vyzkumny zamer (s odkazem do CEZ)
Ostatní
Rok uplatnění
2006
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Československý časopis pro fyziku
ISSN
0009-0700
e-ISSN
—
Svazek periodika
56
Číslo periodika v rámci svazku
3
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
9
Strana od-do
139-147
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—