Modely sociální práce doprovázející bydlení
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61988987%3A17200%2F17%3AA1801TPS" target="_blank" >RIV/61988987:17200/17:A1801TPS - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Modely sociální práce doprovázející bydlení
Popis výsledku v původním jazyce
Předkládaná analýza vychází z dat získaných v rámci kvalitativního výzkumného šetření realizovaného formou interview v ohniskových skupinách sestavených ze zástupců poskytovatelů služeb zaměřených na cílovou skupinu osob ohrožených sociálním vyloučením, a to z důvodu ztráty bydlení, a expertního rozhovoru se zástupcem zadavatele analýzy. Cílem realizovaného šetření bylo (1) prozkoumat přístupy, způsoby a metody sociální práce s cílovou skupinou osob (jedinců i rodin) vyloučených ze stabilního bydlení a na jejich základě (2) identifikovat a popsat užívané modely sociální práce doprovázející bydlení. Z uvedeného důvodu byli do výzkumu zařazeni výhradně odborníci z praxe, tzn. z aplikační sféry, kdy se jednalo konkrétně o zástupce sociálních služeb doprovázejících uživatele v podporovaném bydlení. Výběr informantů byl tak záměrný, neboť proběhl přes specifické odborné instituce. Do analýzy byla zařazena data sesbíraná od 26 odborníků participujících na výzkumu (16 žen, 10 mužů). Hlavní technikou sběru dat byly čtyři ohniskové skupiny zaměřené na obsah (délka trvání 56-112 minut) a 1 skupinový rozhovor. Získané výsledky byly následně reflektovány v rámci expertního rozhovoru. Výzkumný materiál čítal 156 stran formátu A4, které jsme následně podrobili analýze za využití postupů situační analýzy. Na základě analýzy jsme vytvářeli modely sociální práce; zde je třeba podotknout, že modely jsou ve své podstatě určitým redukovaným odrazem sociální reality, kterou strukturují a zjednodušují. Modely se snaží názorným způsobem zachytit a vysvětlit její fungování, a to v širším sociokulturním kontextu. Proto se v analýze nezaměřujeme výhradně na modely sociální práce doprovázející bydlení, ale i na skutečnosti náležející, resp. determinující kontext bádané sociální reality.
Název v anglickém jazyce
Models of social work accompanying housing
Popis výsledku anglicky
The submitted analysis is based on the data gained from the qualitative research implemented by means of focus groups interviews - the focus groups consisted of the representatives of service providers working with the target group of people endangered by social exclusion due to the loss of housing; moreover, an expert interview with a representative of the contracting authority was carried out. The aim of the survey was to (1) study approaches and methods of social work with the target group (both individuals and families) excluded from stable housing and on this basis (2) to identify and describe the models of social work accompanying housing. For this reason, the research included only practicians, i.e. experts from application sphere, in particular representatives of social services accompanying clients in supportive housing. The selection of informants was therefore intentional as it had been implemented through specific expert institutions. The data collected from 26 experts (16 women, 10 men) participating in the research were analyzed. The main data collection techniques were four focus groups aimed at a content (56-112 minutes each) and 1 group interview. The results obtained were then reflected in the expert interview. The research material covered 156 A4 pages which were then analyzed by means of situational analysis procedures. On the basis of the analysis, we set up models of social work; it should be mentioned here that models are inherently a reduced reflection of social reality which they structure and simplify. They try to capture and explain the way the social reality functions in a broader socio-cultural context. That is why in our analysis, we do not focus exclusively on the models of social work accompanying housing, but also on the facts which belong to, or determine, the context of the social reality.
Klasifikace
Druh
V<sub>souhrn</sub> - Souhrnná výzkumná zpráva
CEP obor
—
OECD FORD obor
50403 - Social topics (Women´s and gender studies; Social issues; Family studies; Social work)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Počet stran výsledku
88
Místo vydání
Ostrava
Název nakladatele resp. objednatele
—
Verze
—