Predispozice a geneze rozsedlinových jeskyní v Labském dole v Krkonoších
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61988987%3A17310%2F17%3AA1801SDS" target="_blank" >RIV/61988987:17310/17:A1801SDS - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Predispozice a geneze rozsedlinových jeskyní v Labském dole v Krkonoších
Popis výsledku v původním jazyce
Článek prezentuje výsledky výzkumu predispozice a geneze dvou pseudokrasových jeskyní v Labskémdole v Krkonoších. Krakonošova klenotnice má délku 102 m a je mnohými autory považována za kombinovanousuťovo-rozsedlinovou jeskyni. Jeskyně Lomená dosahuje délky 9,5 m a je považována za jeskyni rozsedlinovou. Přinovém výzkumu jsme se zaměřili na podrobnější detekci jejich predispozic a geneze. Pomocí geologického kom-pasu jsme naměřili parametry 257 puklinových ploch a detekovali jsme 23 zlomových ploch, některé se striacemi(rýhami). V programu Dips 6.0 jsme analýzou puklin modelovali predispozice lokalit ke svahovým pohybům typu pla-nárního sesouvání a flexurního odklánění, analýzou průsečíků puklinových ploch potom přímého a šikmého odklá-nění. Modelování ukázalo, že zatímco skalní svahy v okolí jsou náchylné k odklánění, tento pohyb v případě Lomenéjeskyně již proběhl a dal za vznik podzemnímu prostoru. Roli zde hrálo pravděpodobně také planární sesouvání.Krakonošova klenotnice má složitější genezi. Ačkoliv se zdánlivě vytvořila odkláněním bloků směrem po svahu, jejívznik je třeba spojovat s opačným mechanismem, tedy zpětným rotováním bloků směrem do svahu a jejich subsi-dencí (poklesem) do uvolněného prostoru. Tento scénář předpokládá existenci rotační smykové plochy. Krakono-šova klenotnice je tedy rozsedlinovou jeskyní, která vznikla působením rotačního sesuvu. Obě jeskyně můžeme tedyklasifikovat jako rozsedlinové. Jejich vznik je predisponován kombinací litologických a topografických parametrů.
Název v anglickém jazyce
Predispositions and genesis of crevice type caves in the Labský důl in the Giant Mts
Popis výsledku anglicky
This paper presents the results of research on the predispositions and genesis of two pseudokarst caves inthe Labský důl valley in the Giant Mts (the Krkonoše Mts, Czechia). The Krakonošova klenotnice cave has a lengthof 102 m and is classified as a combined talus-crevice-type cave by many authors. The Lomená cave reaches 9.5 mlength and is considered as crevice-type cave. Recent research was focused on the detailed detection of their pre-dispositions and genesis. We measured parameters of 257 joints by the geological compass. 23 fault surfaces weredetected, some of them with striations. The predispositions to particular types of movements (planar sliding, flex-ural, direct and oblique toppling) were modeled in Dips 6.0 software. According to the results, the slopes surroundingthe caves are prone to toppling movement. The Lomená cave was formed by a toppling movement with the influenceof planar sliding. The Krakonošova klenotnice cave has a more complex genesis. Although the cave was apparentlyformed by the downslope toppling movement of rock blocks, its genesis should be connected with the back rotationof blocks towards the slope together with their subsidence into the relaxed space. This scenario assumes the exist-ence of rotational sliding surface. Thus, the Krakonošova klenotnice cave is considered to be a crevice-type caveresulting from the activity of a rotational landslide. Both caves are of the crevice type. The origins of both caves arepredisposed by the mixture of lithological and topographical parameters.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
10508 - Physical geography
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Opera Corcontica
ISSN
0139-925X
e-ISSN
—
Svazek periodika
54
Číslo periodika v rámci svazku
podzim
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
14
Strana od-do
155-168
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—