Ruský svět a neoeurasianismus: dvě strany jedné mince
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61988987%3A17310%2F17%3AA1801T9I" target="_blank" >RIV/61988987:17310/17:A1801T9I - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://mv.iir.cz/issue/view/125" target="_blank" >https://mv.iir.cz/issue/view/125</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Ruský svět a neoeurasianismus: dvě strany jedné mince
Popis výsledku v původním jazyce
Hranice, suverenita a moc v postsovětském prostoru jsou v centru ruského geopolitického diskurzu, který po celé čtvrtstoletí od rozpadu SSSR usiluje o jeho politickou rekonceptualizaci a reteritorializaci. Dva nejaktuálnější civilizacionistické koncepty, ruský svět a neoeurasianismus, si nacházejí místo v ruské geopolitice formální, praktické i představované. Mají různou genezi a akcenty, ale i řadu shodných rysů. Stať je věnována kontrastu obou konceptů a dokumentuje jejich rozdíly i podobnosti z hlediska konceptuálně-strukturálního, kognitivně-geografického, ideologického i z hlediska uplatnění v praktické domácí i zahraniční politice Ruské federace. Komparace dochází k závěru komplementarity obou konceptů jako nástrojů vnitroruské konsolidace i budování sféry vlivu v postsovětském prostoru prostřednictvím mobilizace různých komunit i ideologických schémat.
Název v anglickém jazyce
http://www.kgrr.fpv.ukf.sk/images/geograficke_informacie/2017_21_1/filakovsky,%20baar.pdf
Popis výsledku anglicky
Borders, sovereignty and power in the post-Soviet space occupy the center of the Russian geopolitical discourse, which has been striving for the whole quarter century from thecollapse of the USSR for its political reconceptualization and reterritorialization. Two key civilizationist concepts, the Russian World and neo-Eurasianism, play prominent roles in the Russian formal, imagined and practical geopolitics. The two concepts have different geneses and accents but also many identical characteristics. The article focusses on the contrast of the two concepts, and documents their differences and similarities from the conceptual-structural,cognitive-geographical and ideological point of view as well as from the perspective of theirpractical expression in Russian domestic and foreign policy. The comparison concludes with the finding that both concepts represent complementary instruments of Russian internal consolidation and the building of the Russian sphere of influence in the post-Soviet space through the mobilization of various communities and ideological patterns.
Klasifikace
Druh
J<sub>SC</sub> - Článek v periodiku v databázi SCOPUS
CEP obor
—
OECD FORD obor
50601 - Political science
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
N - Vyzkumna aktivita podporovana z neverejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Mezinárodní vztahy
ISSN
0323-1844
e-ISSN
—
Svazek periodika
52
Číslo periodika v rámci svazku
3
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
24
Strana od-do
23-46
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
2-s2.0-85043300704