Podpora zdravého životního stylu seniorů v digitální společnosti
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61988987%3A17310%2F20%3AA21024XB" target="_blank" >RIV/61988987:17310/20:A21024XB - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://www.fz.tnuni.sk" target="_blank" >http://www.fz.tnuni.sk</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Podpora zdravého životního stylu seniorů v digitální společnosti
Popis výsledku v původním jazyce
Metoda: Interpretativní fenomenologická analýza (IPA) s využitím: 1) Metodologie kvantitativního výzkumu pro techniky dotazníkového šetření. 2) Metodologie kvalitativního výzkumu pro techniky polostrukturovaných rozhovorů. 3) Focusgroup - cíl vyhodnocení rizik. Vzorek: Respondenti pro dotazníkové šetření: 1) a)Úředníci, kteří odpovídají za komunitní plánování v jednotlivých městských částech Magistrátu města Ostravy. b) Organizace seniorů na území Magistrátu města Ostravy. 2) Respondenti pro polostrukturované rozhovory: Komunitní centra poskytující vzdělávání seniorům – příklady dobré praxe. 3) Respondenti pro focusgroup: úředníci městských obvodů, kteří odpovídají za komunitní plánování; zástupci seniorských organizací; zástupci komunitních center; senioři, kteří chtějí zvýšit svoje lektorské schopnosti. Výsledky: Na základě analýzy získaných dat byla navržena metodika, jak vzdělávat seniory ve SMART technologiích, aby se zabránilo následkům digitálního vyloučení a senioři zaujali kladný postoj k digitálním technologiím s cílem zvýšit podporu zdraví a zdravého stárnutí. Tato predikce ulehčí péči o zdraví a tím se přispěje pozitivně ke kvalitě života. Metodika je využitelná také v mezinárodním kontextu a je důležitým výstupem výzkumu, protože je okamžitě aplikovatelná do praxe. Závěr: Aktivní stárnutí může být naplňováno různými způsoby, ale vždy znamená aktivní zapojení samotného člověka/seniora do jeho volby a realizace a to bude nemyslitelné bez zvládnutí digitálních technologií a to i na úrovni péče o zdraví a sociální inkluze s důrazem na behaviorální zdraví. V péči o zdraví je významným faktorem edukace, která bez znalostí IT technologií bude značně ztížena.
Název v anglickém jazyce
Promoting healthy lifestyle of seniors in a digital society
Popis výsledku anglicky
Method: Interpretative Phenomenological Analysis (IPA) using: 1) Methodology of quantitative research for techniques of a questionnaire survey. 2) Methodology of qualitative research for techniques of semi-structured interviews. 3) Focus group – risk evaluation objective. Sample: Respondents for the questionnaire survey: 1) a) Office workers responsible for community planning in individual districts of the City Council of Ostrava. b) Senior organisations within the area of the City Council of Ostrava. 2) Respondents for the semi-structured interviews: Community centres providing senior education – examples of good practice. 3) Respondents for the focus group: Office workers responsible for community planning in individual districts; representatives of senior organisations; representatives of community centres; seniors who want to increase their lecturing skills. Results: The analysis of the collected data resulted in a proposal of a methodology how to educate seniors in SMART technologies in order to prevent their digital exclusion and make them have a positive approach to digital technologies to support health and healthy ageing. Such a prediction will facilitate health care and contribute positively to the quality of life. The methodology is also usable internationally and is an important outcome of the research as it is ready to be immediately implemented into practice. Conclusion: Active ageing can be delivered in various ways but is always means active engagement of a given person/senior according to their choice and realisation. This will be unthinkable without handling digital technologies, also at the level of health care and social inclusion with an emphasis on behavioural health. An important factor in health care is education, which will be very complicated without the knowledge of IT technologies.
Klasifikace
Druh
J<sub>SC</sub> - Článek v periodiku v databázi SCOPUS
CEP obor
—
OECD FORD obor
30304 - Public and environmental health
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2020
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Zdravotnické listy
ISSN
2644-4909
e-ISSN
—
Svazek periodika
8
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
SK - Slovenská republika
Počet stran výsledku
7
Strana od-do
80-87
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
2-s2.0-85091410923