Kvazijednovidové optické vlákno s profilem SG1005
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989100%3A27240%2F11%3A86079717" target="_blank" >RIV/61989100:27240/11:86079717 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Kvazijednovidové optické vlákno s profilem SG1005
Popis výsledku v původním jazyce
Navrhovaný funkční vzorek s názvem ?Kvazijednovidové optické vlákno s profilem SG1005? přináší novinku v oblasti využití optického vlákna nejenom jako komunikačního nástroje nýbrž i jako senzoru. Optická vlákna, která umožňují šíření omezeného počtu vidů, nazýváme kvazijednovidová optická vlákna. Jejich silnou předností je snímání fyzikálních veličin na pracovní vlnové délce 850nm (odpovídá mnohovidovému režimu) a 1550nm (odpovídá jednovidovému režimu). Díky optimálnímu návrhu těchto vláken v softwarovéaplikaci Optiwave Optifiber jsme byli schopni navrhnout toto optické vlákno a zároveň simulovat jeho chování a navrhnout ideální profil indexu lomu. Výrobu tohoto speciálního vlákna zajistil Ústav fotoniky a elektroniky, AVČR.
Název v anglickém jazyce
Quasi-singlemode optical fibre with SG1005 profile
Popis výsledku anglicky
The aim of this project is research of unique types of fiber optic systems that are represented by new types of fiber optic sensor structures, elements of fiber optic communication networks and measurement techniques. The fast development of optic communication systems in all levels is in process at the present time. The Faculty of Electrical Engineering and Computer Science on behalf of Department of Telecommunications captured this trend in several ways, which is intensively developing. The first areais field of fiber optical and free space optical access networks, communication networks and systems. The second field is integration of fiber optical networks and sensory networks into one fiber optical network and the third field is research and development of special optical fibers for fiber optical sensors.
Klasifikace
Druh
G<sub>funk</sub> - Funkční vzorek
CEP obor
JA - Elektronika a optoelektronika, elektrotechnika
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2011
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
230/22-12-2011_F
Číselná identifikace
—
Technické parametry
Výstup tohoto funkčního vzorku je optické vlákno, které umožňuje v jednom okamžiku využít vlnové délky 850nm pro snímání fyzikálních veličin a na 1550nm umožňuje datový provoz. Tyto atypická optická vlákna (kvazijednovidová), lze tudíž s přehledem využíttam, kde potřebujeme mít jistotu komunikace a snímaní, což jsou např. produktovody, parovody, plynovody, hutnická zařízení apod. Průměr vidového pole je 42?m, proto je nutné dbát na určitá specifika při svařování a připojování vlákna ke konvenčním vláknům. Vlastníkem návrhu Kvazijednovidového vlákna s profilem SG1005 je Katedra telekomunikační techniky, FEI, VŠB-TU OSTRAVA. IČO 61989100.
Ekonomické parametry
Náklady na výrobu tohoto optického vlákna se pohybují na úrovni do 20 000Kč. Cena se odvíjí od výrobce, který je schopen vyrobit preformu s daným profilem indexu lomu SG1005. Nedílnou součástí je i softwarová aplikace Optiwave Optifiber. Vlastníkem návrhu Kvazijednovidového vlákna s profilem SG1005 je Katedra telekomunikační techniky, FEI, VŠB-TU OSTRAVA. IČO 61989100.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
61989100
Název vlastníka
VŠB TUO katedra telekomunikační techniky
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
P - Využití výsledku jiným subjektem je v některých případech možné bez nabytí licence
Požadavek na licenční poplatek
Z - Poskytovatel licence na výsledek nepožaduje v některých případech licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—