Certifikovaná metodika vyhodnocování geomechanických vlastností hornin
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989100%3A27350%2F19%3A10243613" target="_blank" >RIV/61989100:27350/19:10243613 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Certifikovaná metodika vyhodnocování geomechanických vlastností hornin
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem metodiky je zpracování postupu pro vyhodnocení geomechanických vlastností hornin ve vztahu k dobývání ložisek nerostných surovin, stability důlních děl a návrhu vhodné technologie jejich vyztužování s ohledem na bezpečnost práce. V rámci ČR dosud nebyla schválená jednotná metodika pro hodnocení geomechanických vlastností masívu.
Název v anglickém jazyce
Certified methodology for evaluation of geomechanical properties of rocks
Popis výsledku anglicky
The aim of the methodology is to elaborate a procedure for evaluation of geomechanical properties of rocks in relation to mining of mineral deposits, stability of mine workings and design of suitable technology of their reinforcement with regard to work safety. A uniform methodology for assessing the geomechanical properties of the massif has not yet been approved in the Czech Republic.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
—
OECD FORD obor
20703 - Mining and mineral processing
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TE02000029" target="_blank" >TE02000029: Centrum kompetence efektivní a ekologické těžby nerostných surovin</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
004/20-12-2019_UM
Číslo předpisu
MPO 91791/19/31400
Technické parametry
Pro praktické použití v rámci ČR je navržena v současné době celosvětově asi nejrozšířenější geomechanická klasifikace, a to RMR (Rock Mass Rating), která byla zpracována rovněž formou jednoduché softwarové aplikace v prostředí MS Excel. Nicméně v teoretické části této metodiky i softwarové aplikaci jsou stručně představeny a implementovány i jiné geomechanické klasifikace, které jsou v současné době rovněž rozšířené a používané. A to především z důvodu existence různých přepočtových vztahů, pomocí kterých lze hodnoty stanovené jinou klasifikací přepočíst na hodnotu RMR a naopak. Z tohoto důvodu byly do navržené softwarové aplikace implementovány i další geomechanické klasifikace (Q Systém a RMi klasifikace), které pro své vyhodnocení využívají téměř totožná vstupní data, jako RMR klasifikace. Uživatel aplikace tedy může výsledky ze všech tří klasifikačních systémů navzájem porovnat a dle konkrétní praktické aplikace (návrh výztuže, odhad chování masívu, výpočet fyzikálně-mechanických vlastností masívu apod.) vybrat nejvhodnější z nich. Vzhledem ke skutečnosti, že navržená softwarová aplikace využívá softwarového prostředí MS Excel, je možné ji v budoucnu jednoduše rozšířit o další klasifikační systémy, sloužící např. pro hodnocení stability skalních stěn. Po zadání vstupních dat do sw aplikace je automaticky provedeno zatřízení horninového masívu dle jednotlivých geomechanických klasifikací. Součástí sw aplikace jsou rovněž zjednodušené grafy a tabulky sloužící pro návrh a dimenzování výztuže důlních děl.
Ekonomické parametry
Pomocí navržené metodiky je možné vyhodnotit geomechanické vlastnosti horninového masívu a navrhnout např. výztuž nebo rozměry důlního díla tak aby bylo stabilní, případně odhadnout geomechanické parametry masívu, pro složitější a sofistikovanější metody používané v geomechanice, např. pro numerické modelování. Hlavním ekonomickým přínosem metodiky, je optimalizace výztuže důlních děl, a tím šetrnější a hospodárnější vydobytí nerostných surovin. Moderní pohled na hodnocení chování masívu jako celku (včetně diskontinuit) povede i ke zvýšení bezpečnosti práce.
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo průmyslu a obchodu
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů