Vše

Co hledáte?

Vše
Projekty
Výsledky výzkumu
Subjekty

Rychlé hledání

  • Projekty podpořené TA ČR
  • Významné projekty
  • Projekty s nejvyšší státní podporou
  • Aktuálně běžící projekty

Chytré vyhledávání

  • Takto najdu konkrétní +slovo
  • Takto z výsledků -slovo zcela vynechám
  • “Takto můžu najít celou frázi”

Poloprovoz systémů inteligentních komponent (čtečka, lůžkovina, matrace, stolek)

Identifikátory výsledku

  • Kód výsledku v IS VaVaI

    <a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989100%3A27350%2F20%3A10245562" target="_blank" >RIV/61989100:27350/20:10245562 - isvavai.cz</a>

  • Výsledek na webu

    <a href="http://ilabrfid.cz/?portfolio=poloprovoz-systemu-inteligentnich-komponent-ctecka-luzkovina-matrace-stolek" target="_blank" >http://ilabrfid.cz/?portfolio=poloprovoz-systemu-inteligentnich-komponent-ctecka-luzkovina-matrace-stolek</a>

  • DOI - Digital Object Identifier

Alternativní jazyky

  • Jazyk výsledku

    čeština

  • Název v původním jazyce

    Poloprovoz systémů inteligentních komponent (čtečka, lůžkovina, matrace, stolek)

  • Popis výsledku v původním jazyce

    V rámci poloprovozu byla ověřena základní funkcionalita systému vyvinutých &quot;inteligentních&quot; komponent. V nemocničním prostředí bylo odzkoušeno v projektu dříve vyvinuté inteligentní lůžko, které je vybaveno UHF RFID čtečkou optimalizovanou právě pro použití v prostředí zdravotnického zařízení se schopností identifikovat například pacienta ležícího na lůžku (náramek pacienta) a také třeba identifikovat použitou matraci či lůžkovinu (například nově vyvinutou antibakteriální inteligentní lůžkovinu). Lůžko zároveň disponuje datovým koncentrátorem s rozhraními pro komunikaci s inteligentní matrací, inteligentním stolkem s vestavěnou čtečkou a dalšími přídavnými senzory či dalším zařízeními pro sběr zdravotnických dat. Embedded systém je schopen lokálně ukládat vybraná data a v případě oprávněného požadavku je i přenášet do autorizovaných vzdálených systémů pro centralizované ukládání a distribuci. Inteligentní matrace s integrovaným textilním senzorem umožňuje monitorování plošného zatížení matrace pacientem (sledováním rozložení hmotnosti na ploše lůžka). Systém senzorů umožňuje určit a následně i dlouhodobě monitorovat polohu pacienta na lůžku a včas provést preventivní opatření proti vzniku proleženin či detekovat pohybovou aktivitu pacienta. Inteligentní zdravotnický stolek s integrovanou čtečkou pak umožňuje automaticky získat údaje o konkrétní léčivé dávce a zobrazit její obsah, dílčí parametry a tím ve spolupráci s inteligentním lůžkem identifikovat a ověřit příslušnost léčivého prostředku k adresovanému pacientovi. Výsledky byly při poloprovozu ověřeny z hlediska interoperability, spolehlivosti získávání, zpracování a ukládání dat.

  • Název v anglickém jazyce

    Pilot plant of intelligent component systems (reader, bedding, mattress, table)

  • Popis výsledku anglicky

    During the pilot plant, the basic functionality of the system of developed &quot;intelligent&quot; components was verified. In the hospital environment, a previously developed intelligent bed was tested, which is equipped with a UHF RFID reader optimized for use in a medical facility with the ability to identify, for example, a patient lying on a bed (patient bracelet) and also to identify a used mattress or bedding (such as a newly developed antibacterial smart bedding). The bed also has a data concentrator with interfaces for communication with a smart mattress, a smart table with a built-in reader and other additional sensors or other devices for collecting medical data. The embedded system is able to store selected data locally and, in case of a justified request, to transfer it to authorized remote systems for centralized storage and distribution. The intelligent mattress with an integrated textile sensor enables monitoring of the surface load of the mattress by the patient (by monitoring the weight distribution on the bed surface). The system of sensors makes it possible to determine and subsequently monitor the position of the patient on the bed in the long term and to take preventive measures against the occurrence of bedsores or to detect the patient&apos;s physical activity in good time. The intelligent medical table with an integrated reader then makes it possible to automatically obtain data on a specific medicinal dose and display its content, partial parameters and thus, in cooperation with the intelligent bed, identify and verify the affiliation of the medicinal product to the addressed patient. The results were verified during pilot operation in terms of interoperability, reliability of data acquisition, processing and storage.

Klasifikace

  • Druh

    Z<sub>polop</sub> - Poloprovoz

  • CEP obor

  • OECD FORD obor

    20202 - Communication engineering and systems

Návaznosti výsledku

  • Projekt

    <a href="/cs/project/LTE117005" target="_blank" >LTE117005: U Health - Technologie Auto-ID a Internetu věcí pro zvýšení kvality zdravotnických služeb</a><br>

  • Návaznosti

    P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)

Ostatní

  • Rok uplatnění

    2020

  • Kód důvěrnosti údajů

    C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.

Údaje specifické pro druh výsledku

  • Interní identifikační kód produktu

    poloprovoz_U-Health

  • Číselná identifikace

  • Technické parametry

    Výsledek „Poloprovoz systémů inteligentních komponent (čtečka, lůžkovina, matrace, stolek)“ ověřil původní výsledky výzkumu a vývoje, které byly uskutečněny autorským kolektivem. Jedná se o ověření funkčnosti dílčích komponent vyvinutých a již dříve ověřených v laboratořích řešitelů projektu v prostředí reálného zdravotnického zařízení. Poloprovoz byl nasazen v Nemocnici Třinec v Moravskoslezském kraji. Testování jednotlivých komponent systému bylo kontinuální a dlouhodobé, mezi figuranty testujícími provoz systémů se vystřídal jak tým řešitelů autorů, tak i personál zdravotnického zařízení. Veškeré testy spojené s podáním léků pacientovi byly prováděny pod lékařským dozorem a vyhodnocení správnosti ověření příslušnosti léčebné dávky modelovému pacientovi bylo provedeno stejně tak zdravotnickým personálem. Obecně bylo spíše účelem poloprovozu ověřit funkčnost celé soustavy výsledků, a systém si v rámci poloprovozu nekladl nároky na využití s reálnými pacienty. Technické parametry jednotlivých prvků ověřovaných při poloprovozu jsou následné: Testované lůžko je tvořeno převážně dvěma hlavními konstrukčními částmi. Konstrukce spodního rámu je tvořena pomocí jacklů z jakostní oceli tak, aby zajišťovala maximální tuhost při zátěži a tím docílila co nejpřesnější výsledné hodnoty. Mezi jednotlivé rámy jsou integrovány tenzometrické snímače váživosti 0-250 kg (0-300 kg s přesností 0,5 kg pro celé lůžko). Celkově lze tedy konstatovat, že poloprovoz posloužil pro ověření vlastností, činností, poruchovosti a dalších sledovaných parametrů všech komponentů vyvíjeného systému. V průběhu poloprovozu bylo odhaleno několik nedokonalostí doposud vyvinutých výsledků, které musely být následně upraveny – například nízká čtecí vzdálenost stolní čtečky pro tvorbu dávky léčiv na sesterně a jejich přidělení konkrétnímu pacientovi či vyšší latence ve čtecím cyklu RFID čtečky umístěné v tělu inteligentního lůžka.

  • Ekonomické parametry

    Poloprovoz posloužil pro ověření vlastností, činností, poruchovosti a dalších sledovaných parametrů všech komponentů vyvíjeného systému. Zkušenosti získané při ověření funkcionality celé sestavy nám v budoucnu poslouží k prezentaci námi vyvinutého řešení ve firmách se zájmem o nasazení technologií IoT ve zdravotnictví. Ověřený koncept systému může v budoucnu jednoznačně přispět ke zvýšení kvality péče o pacienta a rychlejší vizualizaci relevantních údajů s pacientem spojených. Při zavedení námi zamýšleného řešení v jedné z nemocnic očekáváme jednorázový zisk ve výši 250.000 Kč a následně také zisky generované průběžnými dodávkami spotřebního zboží a materiálu, jakož i službami udržovacího (servisního) charakteru ve výši 150.000 Kč za rok. Návratnost nákladů vynaložených v průběhu řešení projektu by měla tudíž být cca 5-7 let. Předpokládáme však postupný růst implementací našeho řešení ve zmiňovaném segmentu, což nám dává šanci dosáhnout bodu návratnosti vynaložených prostředků ještě dříve.

  • Kategorie aplik. výsledku dle nákladů

  • IČO vlastníka výsledku

    19012021

  • Název vlastníka

    GABEN, spol. s r.o.

  • Stát vlastníka

    CZ - Česká republika

  • Druh možnosti využití

    A - K využití výsledku jiným subjektem je vždy nutné nabytí licence

  • Požadavek na licenční poplatek

    A - Poskytovatel licence na výsledek požaduje licenční poplatek

  • Adresa www stránky s výsledkem

    http://ilabrfid.cz/?portfolio=poloprovoz-systemu-inteligentnich-komponent-ctecka-luzkovina-matrace-stolek