Ověřená technologie záchytu Hg v rámci polosuché metody odsíření spalin
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989100%3A27650%2F21%3A10249001" target="_blank" >RIV/61989100:27650/21:10249001 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/68407700:21220/21:00353176
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Ověřená technologie záchytu Hg v rámci polosuché metody odsíření spalin
Popis výsledku v původním jazyce
Předmětem výsledku výzkumného projektu bylo ověření teoreticky vyšší účinnosti záchytu Hg v odsíření spalin pomocí polosuché metody. Ověření účinnosti záchytu Hg bylo provedeno na dvou teplárnách o tepelném příkonu vyšším jak 300 MWt. Ověření distribuce Hg, tedy účinnosti záchytu Hg bylo provedeno jednak pomocí kontinuálních měření Hg ve spalinách a také analýzami odebraných vzorků produktu. V poslední řadě bylo provedeno porovnání s mokrou metodou odsíření spalin.
Název v anglickém jazyce
Proven Hg capture technology in a semi-dry flue gas desulphurisation method
Popis výsledku anglicky
The subject of the research project was to verify the theoretically higher efficiency of Hg capture in flue gas desulphurization using the semi-dry method. Verification of the efficiency of Hg capture was performed at two heating plants with a heat input higher than 300 MWt. Verification of the Hg distribution, ie the efficiency of Hg capture, was performed both by continuous measurements of Hg in the flue gas and by analyzes of the product samples taken. Lastly, a comparison was made with the wet flue gas desulphurisation method.
Klasifikace
Druh
Z<sub>tech</sub> - Ověřená technologie
CEP obor
—
OECD FORD obor
20704 - Energy and fuels
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/TN01000007" target="_blank" >TN01000007: Národní centrum pro energetiku</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
TN01000007/21-V6
Číselná identifikace
004/29-03-2022_OT
Technické parametry
Předmětem výsledku „Ztech – ověřená technologie“ je ověření teoretického vyššího záchytu Hg v rámci polosuchých metod než v mokrých metodách, který je publikován v rámci výzkumných publikací, a i v rámci BAT, tedy Best available techniques publikované v 2010/75/EU. Teoretický vyšší záchyt Hg v polosuchých metodách je dán kombinací fluidního reaktoru a zejména látkového filtru. Vlivem tvorby filtrační vrstvy – adsorpční vrstvy na filtrační látce je možné docílit vyššího záchytu Hg. Výzkum distribuce a zejména záchytu Hg v dané metodě odsíření spalin byl proveden na dvou teplárenských zdrojích různých výkonů, jenž byly v konfiguraci práškové kotle, elektrostatické odlučovače a polosuchá metoda odsíření spalin. Podstata ověření účinnosti spočívala v měření koncentrace HgT ve spalinách před i za technologii odsíření spalin pomocí kontinuálních měření a analýzy produktu po odsíření spalin. Koncentrace HgT v plynné fázi ve spalinách byla před i za technologií odsíření spalin měřena pomocí kontinuálních analyzátorů od společnosti Durag-Verewa, model HM 1400 TMX. Z důvodu splnění emisních limitů platných od 08/2021 se koncentrace SO2 ve spalinách na výstupu pohyboval pod 130 mg/m3N. Dle výsledků analýz odebraných produktů po odsíření spalin byla minimální koncentrace Hg 0,7 mg/kgsuš a maximální koncentrace 2,5 mg/kgsuš. Jedná se vyšší koncentrace Hg než v produktech po mokrých procesech odsíření spalin, ve kterých se průměrná koncentrace Hg pohybuje do 0,7 mg/kgsuš. Z hlediska záchytu Hg byla u zdroje č. 1 průměrná koncentrace HgT ve spalinách na vstupu do polosuché metody 15,8 µg/m3N a na výstupu z polosuché metody 15,4 µg/m3N, tedy záchyt Hg činil průměrně 2,5 %. Je nutné upozornit, že polosuchá metoda na zdroji č. 1 byla před rekonstrukcí, dále z provozních důvodu byly v průběhu měření zapojeny i jiné kotle, které ale mají vliv na změnu koncentrace HgT ve spalinách. Před uvedenou změnou provozu kotlů byl průměrný záchyt Hg do 25 %. Na zdroji č. 2, kde byla polosuchá metoda po rekonstrukci, byla průměrná koncentrace HgT ve spalinách na vstupu do polosuché metody 9,2 µg/m3N a na výstupu z polosuché metody 5,6 µg/m3N, tedy záchyt Hg činil průměrně až 40 %. Pro porovnání, v obvyklé mokré metodě odsíření spalin je průměrný záchyt Hg, dle provozu maximálně do 20 %.
Ekonomické parametry
Jedná se o data získaná na různých zdrojích a jsou určena k potenciálnímu zvýšení záchytu Hg či rozhodnutí o instalaci polosuché metody odsíření spalin určené pro splnění emisního limitu na koncentrace SO2. Uvedená data mohou být využita i v rámci středních zdrojů.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
61989100
Název vlastníka
VŠB-TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
V - Výsledek je využíván vlastníkem
Požadavek na licenční poplatek
—
Adresa www stránky s výsledkem
—