Fotoaktivní nanokompozit ZnO/stevensit
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989100%3A27740%2F15%3A86093729" target="_blank" >RIV/61989100:27740/15:86093729 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/61989100:27640/15:86093729
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Fotoaktivní nanokompozit ZnO/stevensit
Popis výsledku v původním jazyce
Podstatou výsledku je vytváření nanostruktur obsahujících fotoaktivní nanočástice ZnO ukotvené na krystalické matrici vrstevnatého silikátu stevensitu, který patří do skupiny trioktaedrických smektitů. Jílový minerál stevensit z lokality Jebel Ghassoul (Maroko) byl vůbec poprvé použit jako nosič nanočástic a ukázal se být stejně vhodným, jako jílový minerál kaolinit, používaný ve fotoaktivních nanokompozitech na bázi ZnO k tomuto účelu.
Název v anglickém jazyce
Photoactive nanocomposite ZnO/stevensite
Popis výsledku anglicky
Object of the result is the preparation of nanostructures containing photoactive nanoparticles ZnO anchored on crystalline matrix of layered silicate stevensite which belongs to the trioctaedrical smectites group. Clay mineral stevensite from the Jebel Ghassoul (Morocco) was used for the very first time as a carrier of nanoparticles and proved to be equally suitable as clay mineral kaolinite which is commonly used for this purpose in ZnO-based photoactive nanocomposites.
Klasifikace
Druh
G<sub>funk</sub> - Funkční vzorek
CEP obor
JI - Kompositní materiály
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/ED1.1.00%2F02.0070" target="_blank" >ED1.1.00/02.0070: Centrum excelence IT4Innovations</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)<br>S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
SEZN
Číselná identifikace
—
Technické parametry
Roztok octanu zinečnatého byl smíchán s roztokem NaOH. Následně byl přidán stevensit a po promíchání byla teplota reakční směsi zvýšena na 100oC. Poměr výchozích prekurzorů byl zvolen tak, aby výsledný obsah nanočástic ZnO v kompozitu představoval 50 hm.%. Práškový nanokompozit ZnO/stevensit byl poté vysušen při teplotě 105 oC. Pro zvýšení fotokatalytické aktivity byl nanokompozit také vykalcinován při teplotě 600 oC . Schopnost odbourávat modelový organický polutant (acid oranž 7) v čase je pro sušenýa kalcinovaný nanokompozit ZnO/stevensit demonstrována v Grafu 1, ze kterého je patrné, že kalcinovaný kompozit vykazuje vyšší fotodegradační schopnost, a zároveň je ukázáno, že již po 30 minutách byla odbourána polovina původního množství acid oranže 7.
Ekonomické parametry
Případné rozšíření výrobního portfolia firem zabývajících se výrobou fotoaktivních nanokompozitů či jejich aplikacemi ve stavebních a nátěrových materiálech. V současné době nelze kvantifikovat. Produkce fotoaktivních nanokompozitů na bázi ZnO, jejichž benefitem je mimo schopnosti odbourávat organické polutanty také snížená míra environmentálního a zdravotního rizika plynoucí z ukotvení nanočástic ZnO na stevensitovou matrici, která zabraňuje uvolňování nanočástic samotných do životního prostředí. Nanokompozit ZnO/stevensit může být přidáván jako aditivum do stavebních a nátěrových hmot.
Kategorie aplik. výsledku dle nákladů
—
IČO vlastníka výsledku
61989100
Název vlastníka
Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava
Stát vlastníka
CZ - Česká republika
Druh možnosti využití
A - K využití výsledku jiným subjektem je vždy nutné nabytí licence
Požadavek na licenční poplatek
Z - Poskytovatel licence na výsledek nepožaduje v některých případech licenční poplatek
Adresa www stránky s výsledkem
—