Význam plicní rehabilitace u nemocných s idiopatickou plicní fibrózou
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15110%2F15%3A33156703" target="_blank" >RIV/61989592:15110/15:33156703 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/61989592:15510/15:33156703
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Význam plicní rehabilitace u nemocných s idiopatickou plicní fibrózou
Popis výsledku v původním jazyce
Idiopatická plicní fibróza (IPF) patří mezi nejobtížněji léčitelné a zároveň prognosticky nejzávažnější plicní nemoci. Jedná se o specifickou formu chronické progredující fibrotizující intersticiální pneumonie nejasné etiologie s histopatologickým a/nebo radiologickým obrazem obvyklé intersticiální diopatická (UIP). IPF se objevuje se primárně u dospělých jedinců a je pro ni typický progresivní pokles plicních funkcí, který vede k respiračnímu selhání a smrti. Střední přežití pacientů je 2-3 roky. Většina pacientů vykazuje pozvolný pokles plicních funkcí, někteří mají rychlý pokles funkcí a někteří pacienti jsou dlouhodobě stabilní (zvláště pacienti ve starším věku, nad 75 let). Ve většině případů by měli být pacienti s IPF indikováni k plicní rehabilitaci. Rehabilitace musí být v případě IPF komplexní. Měla by vždy zahrnovat edukaci, pohybovou léčbu, respirační fyzioterapii a behaviorální techniky ke zlepšení sebeobsluhy, redukci symptomů a optimalizaci funkční pracovní kapacity. Komplexní rehabilitace zlepšuje kvalitu života těchto pacientů, napomáhá redukovat symptomy (zejména dušnost, hrudní diskomfort a únavu) a zlepšuje toleranci zátěže. Význam plicní rehabilitace v komplexní léčbě dokumentujeme na případu nemocné s IPF, léčenou pirfenidonem.
Název v anglickém jazyce
Effect of pulmonary rehabilitation in patients with idiopathic pulmonary fibrosis
Popis výsledku anglicky
Idiopathic pulmonary fibrosis (IPF) is one of the most treatment resistant pulmonary diseases and it is characterized by poor prognosis. The progressive alteration of pulmonary functions leading to respiratory failure is a typical feature. Median survival is about 2-3 years from the time of diagnosis. The slow decrease of pulmonary functions is present in majority of patients, some patients could have stabile illness for long time (especially patients > 75 years of age) and some have rapid deterioration of pulmonary functions. In majority of cases, IPF patients should be indicated for comprehensive pulmonary rehabilitation programme. This approach is one of ways how to improve quality of life, to reduce symptoms and to increase exercise tolerance. The effect of pulmonary rehabilitation on pulmonary function, exercise tolerance and quality of life is described in a patient with IPF treated with pirfenidon.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AK - Sport a aktivity volného času
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
Výsledek vznikl pri realizaci vícero projektů. Více informací v záložce Projekty.
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2015
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Studia pneumologica et phthiseologica
ISSN
1213-810X
e-ISSN
—
Svazek periodika
75
Číslo periodika v rámci svazku
6
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
213-218
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—