Staré a nové laboratorní znaky novorozenecké sepse
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15110%2F17%3A73582079" target="_blank" >RIV/61989592:15110/17:73582079 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Staré a nové laboratorní znaky novorozenecké sepse
Popis výsledku v původním jazyce
Navzdory obrovskému pokroku v neonatologické péči, a to především v péči o nezralé novorozence, zůstává stále velkým problémem novorozenecká sepse. Novorozeneckou sepsi dělíme na časnou, tzv. „early-onset sepsis“ a pozdní, tzv. „late-onset sepsis“. V tomto přehledovém článku se zaměřujeme především na novorozeneckou sepsi časnou. Včasná diagnostika a zahájení terapie rozhoduje zásadním způsobem o dalším osudu dítěte. Klasická definice sepse se opírá o klinické známky a průkaz patogenu. V klinické praxi je to však problematické a jsou tedy používány také pomocné laboratorní znaky bakteriální infekce. V přehledu uvádíme stručné informace o běžně užívaných laboratorních znacích. Druhou část sdělení věnujeme novým možnostem diagnostiky, konkrétně vyšetření sérového kalprotektinu a CD64 – povrchovému markeru leukocytů.
Název v anglickém jazyce
Classic and recent laboratory markers of newborn sepsis
Popis výsledku anglicky
Despite the huge progress in neonatology, especially in care of premature infants, newborn sepsis remains a big problem. In neonatology, we talk about early-onset newborn sepsis and late-onset newborn sepsis. This review is focused on early-onset sepsis. Early diagnosis and initiation of therapy is essential for infant`s good prognosis. Classic definition of sepsis is based on the clinical signs and proof of pathogen in the blood stream. But, this is problematic in clinical practice, so another laboratory mar kers of bacterial infection are used. In this review article, we discuss commonly used markers. In the second part of this article we introduce new diagnostic possibilities, especially new laboratory markers – calprotectin and CD64 (surface marker of leukocytes).
Klasifikace
Druh
J<sub>SC</sub> - Článek v periodiku v databázi SCOPUS
CEP obor
—
OECD FORD obor
30209 - Paediatrics
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Pediatrie pro praxi
ISSN
1213-0494
e-ISSN
—
Svazek periodika
18
Číslo periodika v rámci svazku
4
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
4
Strana od-do
219-222
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
2-s2.0-85041578139