Neurorehabilitace chůze po cévní mozkové příhodě: review
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15110%2F17%3A73583158" target="_blank" >RIV/61989592:15110/17:73583158 - isvavai.cz</a>
Nalezeny alternativní kódy
RIV/61989592:15120/17:73583158
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Neurorehabilitace chůze po cévní mozkové příhodě: review
Popis výsledku v původním jazyce
Cévní mozková příhoda (CMP) je jednou z hlavních příčin chronické disability populace v rozvinutých zemích. Schopnost nezávislé chůze a související sociální participace je v současné době stěžejním cílem neurorehabilitace pacientů po CMP. Funkční benefit neurorehabilitace vychází především z masivní terapeutické facilitace. Multisenzorická stimulace na více etážích nervového systému potencuje fenomény neuroplasticity. Pro dosažení co možná největšího efektu neurorehabilitace je zásadní, aby konkrétní pohybová aktivita byla trénovaná vždy intenzivně. Proto pro zlepšení chůze u pacientů po CMP je nezbytná maximálně možná intenzita a současně variabilita lokomočního tréninku. V kombinaci s konvenčními rehabilitačními přístupy. Předmětem review je racionální argumentace efektivity neurorehabilitačních postupů na podkladě medicíny založené na důkazech, vedoucích k co možná největší nezávislosti v chůzi u pacientů po CMP.
Název v anglickém jazyce
Gait Neurorehabilitation in Stroke Patients
Popis výsledku anglicky
Stroke is one of the leading causes of severe disability in western population. Regaining walking ability in patients after stroke to encourage their return to previous life activities and more independent living is currently one of the key challenges in the neurorehabilitation. Functional benefit of rehabilitation is based upon a therapeutic facilitation leading to massive afferent processing. Multisensory afferent input stimulates central nervous system and potentiates fenomen of neuroplasticity. Intensive task-specific training leads to motor control improvement in stroke patients and maximizes the final effect of neurorehabilitation. The gait (as task-specific movement) has to be practiced intensively and under variable conditions to restore the gait ability. Up-to date combination of gait training and conventional rehabilitation approaches seem to be most beneficial neurorehabilitation strategy to reach the maximum of independent gait recovery in patients after stroke. In this review, we focus on the basic principles of gait neurorehabilitation with respect to current state of knowledge regarding gait control mechanisms and motor recovery post stroke.
Klasifikace
Druh
J<sub>imp</sub> - Článek v periodiku v databázi Web of Science
CEP obor
—
OECD FORD obor
30502 - Other medical science
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie
ISSN
1210-7859
e-ISSN
—
Svazek periodika
80
Číslo periodika v rámci svazku
113
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
521-526
Kód UT WoS článku
000412370300002
EID výsledku v databázi Scopus
—