COVID-19 A INSOMNIE: SPÁNEK V DOBĚ PANDEMIE
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15110%2F21%3A73609263" target="_blank" >RIV/61989592:15110/21:73609263 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://www.cspsychiatr.cz/dwnld/CSP_2021_6_319_324.pdf" target="_blank" >http://www.cspsychiatr.cz/dwnld/CSP_2021_6_319_324.pdf</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
COVID-19 A INSOMNIE: SPÁNEK V DOBĚ PANDEMIE
Popis výsledku v původním jazyce
Onemocnění COVID-19 způsobené novým druhem koronaviru téměř dva roky tvoří nedílnou součást každodenní reality. Jeho přítomnost a propojení s psychiatrickými onemocněními je předmětem intenzivního a extenzivního výzkumu. Velmi častým problémem, který se v literatuře popisuje, jsou poruchy spánku. Spánek je esenciální děj potřebný k integraci veškerých funkcí CNS a je nezbytný pro fyzické i psychické zdraví. Studie demonstrují řadu negativních efektů spánkové deprivace a spánkových poruch. Mezi ty známé patří hypoprosexie, hypoenergie, zvýšená iritabilita a zvýšená míra anxiety. Mezi ty méně známé, ale zvláště pro onemocnění COVID-19 významné patří změny imunitní odpovědi, včetně odpovědi na aktivní imunizaci ve formě vakcinace. Předchozí setkání se zástupci koronavirů ukazují, že významnou měrou zasahují do řízení spánku a způsobují poruchy spánku u vysokého procenta pacientů, kteří se z infekce zotavili. Současné studie o novém koronaviru SaRS-CoV2 přinášejí poznatek o dvojím mechanismu vzniku poruch spánku. V prvním případě samotná pandemie jakožto významná dějinná událost zvyšuje míru stresu a anxiety v populaci. Jedinci se musejí adaptovat na spoustu nových opatření, učit se novým formám pracovní a sociální interakce. To u disponovaných jedinců může vést k rozvoji nespavosti a dalších spánkových poruch. V druhém případě se ukazuje, že samotný SaRS-CoV2 podobně jako ostatní koronaviry (MERS, SARS) zasahuje do osy řízení spánku a ve vysokém procentu případů (studie uvádějí prevalenci až 39 % pacientů) vede k rozvoji insomnie po překonání akutního stadia onemocnění. Stran terapie obou forem poruch spánku vyvolaných pandemií COVID-19 je zatím k dispozici velmi málo relevantních dat. Přesto se objevují první vodítka a možnosti, jak adaptovat terapii poruch spánku v době kovidové.
Název v anglickém jazyce
COVID-19 and in-somnia: Sleep in times of pandemic
Popis výsledku anglicky
COVID-19 disease caused by a new type of coronavirus has been an integral part of everyday reality for almost two years. Its presence and connection with psychiatric diseases is the subject of intensive and extensive research. A very common problem described in the literature is sleep disorders connected to the coronavirus infection. Sleep is an essential process needed to integrate all the functions of the CNS and is essential for physical and mental health. Studies demonstrate a number of negative effects of sleep deprivation and sleep disorders. Those known include hypoprosexia, hypoenergy, increased irritability, and increased anxiety. Among the lesser known but particularly important for COVID-19 disease are changes in the immune response, including the response to active immunization in the form of vaccination. Previous meetings with coronavirus family show that they significantly interfere with sleep management and cause sleep disorders in a high percentage of patients who have recovered from the infection. Recent studies of the new coronavirus SaRS-CoV2 provide insight into a dual mechanism of sleep disorders. In the first case, the pandemic itself, as a significant historical event, increases the level of stress and anxiety in the population. Individuals have to adapt to a lot of new measures, to learn new forms of work and social interaction. This can lead to the development of insomnia and other sleep disorders in disposed individuals. In the second case, SaRS-CoV2 alone, like other coronaviruses (MERS, SARS), appears to interfere with the sleep control axis and in a high percentage of cases (studies report a prevalence of up to 39% of patients) leads to insomnia after overcoming the acute stage of the disease. So far, very limited data are available on the treatment of both forms of sleep disorders caused by the COVID-19 pandemic. Nevertheless, the first clues and possibilities for how to adapt the therapy of sleep disorders in the covid period appear.
Klasifikace
Druh
J<sub>SC</sub> - Článek v periodiku v databázi SCOPUS
CEP obor
—
OECD FORD obor
30215 - Psychiatry
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
C - Předmět řešení projektu podléhá obchodnímu tajemství (§ 504 Občanského zákoníku), ale název projektu, cíle projektu a u ukončeného nebo zastaveného projektu zhodnocení výsledku řešení projektu (údaje P03, P04, P15, P19, P29, PN8) dodané do CEP, jsou upraveny tak, aby byly zveřejnitelné.
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Ceska a Slovenska Psychiatrie
ISSN
1212-0383
e-ISSN
—
Svazek periodika
117
Číslo periodika v rámci svazku
6
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
6
Strana od-do
319-324
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
2-s2.0-85122510166