Hodnotové orientace versus postoje: Kulturní transformace české společnosti na pozadí transformace ekonomické a politické.
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F05%3A10216328" target="_blank" >RIV/61989592:15210/05:10216328 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Hodnotové orientace versus postoje: Kulturní transformace české společnosti na pozadí transformace ekonomické a politické.
Popis výsledku v původním jazyce
Stať analyzuje dílčí problémy integrace a stability české společnosti plynoucí z nerovnoměrného procesu ekonomické, politické a kulturní transformace. Východisky jsou teorie hodnotového vzorce (T. Parsons) a teorie zájmů a postojů spojených s pozicí v sociální a mocenské struktuře (P. Bourdieu). Podle Parsonse hodnotové orientace vycházejí ze symbolického řádu a sociální jednání je integrováno na základě společně sdílených hodnot. Podle Bourdieu jsou postoje determinovány zájmy a zdroji, které patří k pozici v objektivním sociálním prostoru. Empiricky stať vychází z výzkumů hodnotových orientací a percepce sociální spravedlnosti populace České republiky. V české společnosti neexistuje dominantní hodnotový vzorec. Životní strategie, hodnotové orientacea dominantní ideologie spravedlnosti jsou podmíněny třídní a statusovou pozicí. Vzhledem k důležitosti diferencované sociální struktury by bylo vhodné při výzkumech hodnotových orientací a postojů užít teorii sociálního prostoru P. Bourdi
Název v anglickém jazyce
Value-Orientations vs. Attitudes. Cultural Transformation of the Czech Society against the Background of Its Economic and Political Transformation.
Popis výsledku anglicky
The article analyses the phenomena of integration and stability of the Czech society emerging from the heterogeneous processes of economic, political, and cultural transformations. The starting point of the analysis is two contradictory theories: the theory of value pattern originating from structural functionalism of Talcott Parsons, and the theory of interests and attitudes related to a position within social and power structure originating from the constructivist structuralism of Pierre Bourdieu. Themain difference between the two theories is that, according to Parsons, value orientations come from a symbolic order and social action is integrated upon shared common values, while Bourdieu asserts that attitudes are determined by the interests and resources inherent in the position within an objective social space.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AO - Sociologie, demografie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2005
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Sociológia - Slovak Sociological Review
ISSN
0049-1225
e-ISSN
—
Svazek periodika
37
Číslo periodika v rámci svazku
4
Stát vydavatele periodika
SK - Slovenská republika
Počet stran výsledku
22
Strana od-do
—
Kód UT WoS článku
000231426300003
EID výsledku v databázi Scopus
—