Manipulace a argumentace v politickém a mediální diskurzu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F16%3A33158988" target="_blank" >RIV/61989592:15210/16:33158988 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Manipulace a argumentace v politickém a mediální diskurzu
Popis výsledku v původním jazyce
Autorka v předkládané monografii vychází z metodologických východisek kritické analýzy diskurzu a sleduje prostředky manipulace a argumentace užité v politickém a mediálním diskurzu jak v historicko-politickém kontextu současné parlamentní demokracie, tak v kontextu totalitní společnosti. Materiálovou bázi práce představují přepisy vybraných autentických textů, v nichž dochází k vědomému zneužití sociálně asymetrického postavení při ovlivňování a manipulaci předpokládaných recipientů. Práce je rozdělena do čtyř větších kapitol; v první je představena metoda kritické analýzy diskurzu a nejvýznamnější práce oboru, zvolené postupy kvalitativního vyhodnocení textů jsou pak užity při analýze mediálních textů, v nichž dochází k diskriminaci vybraných sociálních menšin, a při analýze textů politického diskurzu, ve kterých je jednak napadána tvář a identita politických oponentů, jednak se objektem "přesilových her" stávají představitelé etnických, sexuálních či jiných společenských menšin. Další tři kapitoly jsou věnovány kritické analýze diskurzů, jež vznikly v kontextu totalitní společnosti, a to konkrétně přepisům soudních výslechů pořízených během procesu se skupinou kolem Rudolfa Slánského, reflexi tohoto případu v dobovém tisku a vybraným projevům prezidentů zastávajících svůj úřad v éře socialistického Československa. Sledovány jsou zejména ty jazykové prostředky, jež disponenti moci zneužívali při vytvoření "socialistické novořeči" a které byly v daném kontextu využívány při ovládání a manipulaci recipientů veřejných politických a mediálních sdělení.
Název v anglickém jazyce
Manipulation and argumentation in the political and media discourse
Popis výsledku anglicky
Relying on the method of critical analysis, the present study describes and evaluates selected discourse types which are, or were, known for the prevalence of deliberate manipulation and for attempts to sway and manipulate target audiences. Although our method combines the tools and incorporates the findings of several social sciences our focus was primarily on linguistics and the use of language to accomplish communication goals. We focused on verbal interactions characterised by social asymmetry in which one of the communicating parties (e.g. a closed group) asserts its dominance or power which derives from the professional or social role which the party assumes or from other pragmatic factors. In the introductory chapter, we describe the existing discourse concepts and the basic critical methods of discourse analysis, concentrating on discourse types characterised by the frequent demonstration of dominance and power. Within the extensive field of the political discourse, we first focused on the use of strategies that endanger and undermine the reputation of political adversaries as well as on verbal aggression. The communication used by those in the positions of power in totalitarian regimes represents a specific category of manipulation and control. Under totalitarianism, language was used as a tool to gain and retain political hegemony. To this end, the official public political and media discourse sought to implant a special register known as communist "newspeak". In separate chapters, we discuss the discourses in use in the initial phase of the construction and establishment of this code against the background of a conventional institutional situation - a trial - and its coverage in the press. In addition, we attempt - by analysing selected presidential New Year's addresses - to chart the development of and changes in the strategies of argumentation and manipulation in use over the period from 1949 to 1989.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
AI - Jazykověda
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-244-4923-4
Počet stran knihy
214
Název nakladatele
Vydavatelství Univerzita Palackého v Olomouci
Místo vydání
Olomouc
Kód UT WoS knihy
—