Regulační plán Litomyšle Ladislava Machoně (1946-1948) aneb Kolektivní vize Nového Města
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F16%3A33161288" target="_blank" >RIV/61989592:15210/16:33161288 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Regulační plán Litomyšle Ladislava Machoně (1946-1948) aneb Kolektivní vize Nového Města
Popis výsledku v původním jazyce
Článek představuje dosavadní stav poznání regulačního plánu Litomyšle, který mezi lety 1946 a 1948 vypracoval pražský architekt a urbanista Ladislav Machoň. Plán charakterizují zejména tři "netradiční" aspekty, prozrazující architektův šetrný přístup k územnímu plánování. Jednak je to tzv. "lidová" metoda kolektivní vize budoucího města, v rámci níž se architekt při přípravách dotazoval místních občanů, jak si představují budoucí růst města, a podněcoval je ke spoluúčasti na přípravách projektu. Druhým aspektem je architektův cit pro práci s historickým městem drobného měřítka, jehož starobylý umělecký ráz a jednotlivé stavební památky je třeba při plánování nanejvýš respektovat, aby si město i do budoucna zachovalo malebnou siluetu i maloměstský půdorys s typickým stavebním "drobnopisem". Jako třetí je to pak konečně aspekt přírodně-ochranářský. Ladislav Machoň totiž v rámci projektu kladl silný důraz na sadové úpravy a péči o zeleň nejen ve stávajícím městském "interiéru", ale také v nově navrhovaných zónách blokové domovní zástavby, které by zajistily plynulý přechod městské krajiny do okolního přírodního prostředí.
Název v anglickém jazyce
Regulatory plan of the town of Litomyšl by Ladislav Machoň (1946-1948) or Collective Vision of the Future City
Popis výsledku anglicky
The article presents the current state of knowledge of the regulatory plan of the town of Litomyšl that was developed between 1946 and 1948 by the Prague architect and urbanist Ladislav Machoň. The plan is characterized primarily by its three "non-traditional" aspects that reveal the architect's sensitive approach to urban planning. First is the "folk" method of collective vision of the future city, within which the architect, during the preparation, interviewed the local citizens on how they imagined the future growth of the city and encouraged them to contribute to the project's preparation. The second aspect is the architect's ability to work with the historical town on a small scale; respecting both the town's historical artistic character and individual heritage properties during the planning process so that the town's picturesque silhouette and its small-town layout with its characteristic architectural style are preserved in the future. The third is the natural protection aspect; during the project, Ladislav Machoň emphasized landscaping and care for the greenery not only in the existing urban "interior", but also in newly proposed block housing development zones in order to ensure a smooth transition of the urban landscape into the surrounding natural environment.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AL - Umění, architektura, kulturní dědictví
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Zprávy památkové péče
ISSN
1210-5538
e-ISSN
—
Svazek periodika
76
Číslo periodika v rámci svazku
6
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
7
Strana od-do
603-609
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—