Sebepojetí dětí a adolescentů
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F17%3A73581362" target="_blank" >RIV/61989592:15210/17:73581362 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Sebepojetí dětí a adolescentů
Popis výsledku v původním jazyce
Předložená monografie zásadním způsobem doplňuje a rozšiřuje dostupné informace o Dotazníku sebepojetí dětí a adolescentů Piers-Harris 2 (PHCSCS-2) v českém prostředí. Předložen je přehled terminologického a koncepčního vymezení sebepojetí jako hypotetického psychologického konstruktu, a to z pohledu hlavních psychologických směrů, např. humanistické psychologie, hlubinné psychologie, kognitivně behaviorální psychologie i přístupu neurovědního. Koncepce sebepojetí jsou zasazeny do vývojových období, která diskutovaný psychodiagnostický nástroj pokrývá. Jak pro oblast sebepojetí, tak oblast sebehodnocení je předložen přehled vědecko-výzkumných prací, rovněž také přehled výzkumu PHCSCS-2 pro specifické populace, kterými jsou např. intelektově nadané děti, děti s lehkou mentální retardací, děti se specifickými vývojovými poruchami učení nebo děti s poruchami emocí a chování, týrané děti, děti s chronickým onemocněním. Na rozsáhlém vzorku 8111 dětí a adolescentů byla provedena podrobná analýza vnitřní struktury PHCSCS-2, včetně určení pěti a šesti faktorového vzoru, konfirmační faktorová analýza i analýza původní struktury PHCSCS-2. V neposlední řadě byly zjišťovány i další psychometrické parametry, jako reliabilita původní verze diagnostického nástroje i analýza PHCSCS-2 ve vztahu k jiným škálám (Eysenckův osobnostní dotazník pro děti, B-JEPI, Sebehodnocení školní úspěšnosti, SPAS), které jsou dostupné v českých normativních verzích a jsou stále v aplikovaných oblastech pedopsychologie používány. Výsledky navíc přinášejí i nové informace na tyto metody (např. faktorový vzor, ověření reliability). Účelem předloženého teoretického přehledu i poskytnutými analýzami se autoři snaží podpořit psychodiagnostický nástroj PHCSCS-2, který lze rozsahem své standardizace považovat za ojedinělý v českých podmínkách. Odborné veřejnosti jsou k dispozici podrobné informace teoretického charakteru i výsledky pokročilých statistických metod.
Název v anglickém jazyce
Self-concept of children and adolescents
Popis výsledku anglicky
The present monograph substantially complements and extends the available information on PHCSCS-2 in the Czech setting. It provides an overview of the terminological and conceptual definition of self-concept as a hypothetical psychological construct from the viewpoint of the leading psychological schools of thought, such as humanistic psychology, depth psychology, cognitive behavioural psychology as well as neuroscience. The concepts of self-concept are framed within the developmental periods covered by the psychodiagnostic tool in question. A review of scientific research papers is presented for both the area of self-concept and self-assessment. Also presented is a review of PHCSCS-2 research for specific populations including, for instance, intellectually gifted children, children with mild mental retardation, children with specific learning disabilities or those with emotional and behavioural disorders, abused children, or children with a chronic disease. On a large sample of 8,111 children and adolescents, a detailed analysis of the internal structure of PHCSCS-2, including the analysis of the five- and six-factor models, confirmatory factor analysis, and analysis of the original structure of PHCSCS-2 were all performed. Moreover, other psychometric parameters were ascertained such as reliability of the original version of the diagnostic tool as well as PHCSCS-2 analysis in relation to other scales (Junior Eysenck Personality Inventory, B-JEPI; Self-assessment of School Succes rate, SPAS) that are available in Czech normative versions and are still being used in applied fields of pediatric psychology. By presenting both a theoretical overview and the analyses performed, the authors aim to support the PHCSCS-2 psychodiagnostic tool that, given the extent of its standardization, can be considered unique in the Czech setting. The professional public is provided with detailed information of theoretical nature as well as results of advanced statistical methods.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
50101 - Psychology (including human - machine relations)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-244-5201-2
Počet stran knihy
171
Název nakladatele
Univerzita Palackého v Olomouci
Místo vydání
Olomouc
Kód UT WoS knihy
—