Čínské znakové písmo: synchronní model tradiční kategorizace
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F17%3A73582819" target="_blank" >RIV/61989592:15210/17:73582819 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Čínské znakové písmo: synchronní model tradiční kategorizace
Popis výsledku v původním jazyce
Současná podoba čínského znakového písma je výsledkem dlouhotrvajícího procesu oscilujícího mezi dvěma protichůdnými tendencemi: znakovou diferenciací a s ní související snahou o srozumitelnost na jedné straně a znakovou ekonomií a s ní spojeným úsilím o jednoduchost na straně druhé. I přes tuto skutečnost se však moderní čínští grammatologové dodnes intenzivně opírají o téměř dvě tisíciletí starý klasifikační systém, který s ohledem na vývojové změny celé soustavy není schopen reflektovat specifické rysy její synchronní podoby. Tato monografie předkládá návrh nového klasifikačního modelu čínského znakového písma, který reflektuje povahu soudobého vztahu mezi čínskými grafémy a jimi reprezentovanými jazykovými jednotkami. Na základě grafemické analýzy validního vzorku znakového inventáře moderní čínštiny nabízí univerzálně aplikovatelný prototyp pro celý systém. Se zřetelem k tomu, že souvislost mezi znakem a jím zaznamenávanou jazykovou jednotkou může být realizována dvěma způsoby, tj. na rovině významové a fonetické, zabývá se intenzivně zejména otázkou vymezení synchronního pojetí sémantické a fonetické motivovanosti. Výsledný dvojúrovňový model zahrnuje pět skupin, které se dále člení do dvaceti kategorií. Příslušnost k určité skupině zpravidla odráží dekompoziční specifikaci znaku, tj. jeho dělitelnost na určité jednotky nižší úrovně. Kategorizační status pak udává, zda, do jaké míry a jakým způsobem vykazuje grafika znaku spojitost se zaznamenávanou jazykovou jednotkou.
Název v anglickém jazyce
Chinese Writing System: A Synchronic Model of the Traditional Categorisation
Popis výsledku anglicky
The current form of Chinese characters is to be understood as a result of a long-lasting process oscillating between two opposing tendencies: the differentiation of the characters connected with the effort to make them intelligible, and character economy related to the strive for simplicity. However, while categorizing modern Chinese characters, grammatologists still use the system created almost 2 000 years ago and which cannot sufficiently reflect the specific feature of the modern Chinese characters. The book introduces a new categorisation model of modern Chinese characters that reveals the synchronic relationship between the graphic form of the characters and the represented linguistic unit. Reaching this target is connected with a graphemic analysis of representative sample of modern Chinese signary. Because the connection between the characters and their components could be phonetically or semantically motivated, these two aspects are analysed. The suggested two-dimensional model includes five groups subdivided in altogether 20 categories. The group status reflects the decomposition specification, the category status the nature of the relationship between the whole character and its components on the semantic and phonetic level.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
60203 - Linguistics
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-244-5181-7
Počet stran knihy
291
Název nakladatele
Univerzita Palackého v Olomouci
Místo vydání
Olomouc
Kód UT WoS knihy
—