Akustická analýza vokálů rodilých mluvčích
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F17%3A73585604" target="_blank" >RIV/61989592:15210/17:73585604 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Akustická analýza vokálů rodilých mluvčích
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem této práce bylo analyzovat české monoftongy a diftongy v oblasti vokalické kvality i kvantity a srovnat vlastní naměřené hodnoty s tradičními i novými referenčními hodnotami. Analýza byla provedena na nahrávkách deseti profesionálních mluvčích. Studie ukázala, že většina mnou naměřených hodnot formantů se od tradičních i nových referenčních pásem příliš neliší. Při analýze se ukázalo, že výsledky analýzy pro starší mluvčí se mohou lišit od výsledků analýzy pro mladší mluvčí. U starších mluvčích se zkoumané jevy projevily také, ale v menší míře. Dále ze studie vyplývá, že při srovnání průměrných hodnot formantů pro mužské a ženské mluvčí se nepotvrdila teze, že ženy mívají hodnoty formantů vyšší než muži. Ukázalo se však, že vokalický trojúhelník ženských mluvčích je rozptýlenější než vokalický trojúhelník mužských mluvčích. Při analýze trvání nevysokých vokálů se potvrdila teorie, že trvání dlouhého vokálu je přibližně dvojnásobkem trvání krátkého vokálu. U vysokých vokálů analýza potvrdila trend, který se objevil v nových studiích, a to odlišení vysokých vokálů od nevysokých jak v oblasti kvality, tak kvantity. Při analýze formantů diftongů se ukázalo, že obě části diftongu odpovídají monoftongům jak artikulačně, tak akusticky. Výzkum délky diftongů a jejich částí nepotvrdil tradiční teorie o vyváženosti trvání obou částí, ale ukázal, že druhá část diftongu se většinou oproti první části výrazně prodlužuje.
Název v anglickém jazyce
Acoustic Analysis of Vowels of Native Speakers
Popis výsledku anglicky
The subject of this paper paper is to analyze and characterize Czech vowels and diphtongs in terms of acoustic quality and acoustic quantity. Acoustic analysis inspects ten speakers chosen from two Czech corpora of spoken language. Recorded values of formant and quantity analysis were compared with traditional and new reference values of Czech vowel formants and results of vowel quantity analysis were compared with reference values of vowel quantity.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60203 - Linguistics
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Bohemica Olomucensia
ISSN
1803-876X
e-ISSN
—
Svazek periodika
IX
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
12
Strana od-do
152-163
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—